TK: Wliczanie religii do średniej ocen - zgodne z konstytucją

[2009-12-03 10:02:17]

Trybunał Konstytucyjny wydał 3. grudnia br. orzeczenie, według którego praktyka wliczania ocen końcoworocznych z religii do średniej, została uznana za zgodną z konstytucją. Jedna z sędziów - prof. Ewa Łętowska - zgłosiła zdanie odrębne, przychylając się do zdania wnioskodawców (kwestionujących konstytucyjność rozporządzenia stanowiącego tę praktykę).

Ujmowanie ocen z religii w średniej na świadectwie, zostało początkowo zgłoszone w 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji, Romana Giertycha (dawniej LPR), a później zatwierdzone przez jego następcę na tym stanowisku - prof. Ryszarda Legutko (PiS).

W związku z powyższym, w listopadzie 2007 r., posłowie ówczesnego klubu Lewicy i Demokratów zaskarżyli ministerialne rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentowali, że ocena z religii nie powinna być wliczana do średniej, z tego względu, iż jest to przedmiot nadobowiązkowy i praktyka taka byłaby - ich zdaniem - dyskryminująca dla osób nieuczęszczających na lekcje z tego przedmiotu.

Trybunał orzekł, że rozporządzenie ministra edukacji nie stanowiło przejawu faworyzowania jakiegokolwiek światopoglądu, ponieważ rodzice i dzieci mają możliwość wyboru pomiędzy lekcjami religii i etyki. Zauważył również, że w praktyce wybór religii może być dokonywany pod presją społeczną - z tego względu, iż większość obywateli polskich to katolicy. Jednak - zdaniem Trybunału - nie świadczy to o niezgodności ministerialnego rozporządzenia z Konstytucją, a jedynie o niskiej tolerancji społecznej i nie jest to sprawa, którą mógłby się zajmować. Trybunał przypomniał również, że obecnie wszystkie oceny są wliczane do średniej.

Nie jest rolą państwa narzucanie programu nauczania religii i sprowadzanie programu do nauczania religioznawstwa. Oznaczałoby to nie tylko naruszenie konstytucji, gdyż państwo ingerując w ten sposób nie zachowałoby bezstronności w sprawach przekonań religijnych oraz swobody ich wyrażania w życiu publicznym - głosi orzeczenie.

Episkopat przyjął orzeczenie Trybunału - jak oświadczył jego rzecznik, ks. Józef Kloch - z satysfakcją, ale bez triumfalizmu. Natomiast były minister edukacji, Roman Giertych ogłosił klęskę postkomunistów.

Wiceprzewodnicząca SLD, posłanka Jolanta Szymanek-Deresz podtrzymała wcześniejszą argumentację swojego klubu w tej sprawie. Zgodnie z konstytucją, państwo ma być bezstronne, neutralne, ma szanować autonomię Kościoła, a poprzez uwzględnianie oceny z religii w średniej ocen z innych przedmiotów - przedmiotów obowiązkowych, państwo niejako udziela autorytetu dla tej oceny wystawionej z religii, a ocena ta wystawiana jest według zasad nauczania określonych przez Kościół. Tu jest według nas oczywista ingerencja państwa - oceniła posłanka SLD.

Według badań sondażowych Pentor z czerwca 2007 r. - większość obywateli polskich była przeciwna wliczaniu oceny z religii do średniej (za tym pomysłem opowiedziało się tylko 30 proc. ankietowanych).

Poza tym, nie milkną również reperkusje niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał wieszanie krzyży w szkołach za sprzeczne z włoską konstytucją. W ostatnich dniach z apelem o usunięcie krzyży ze szkolnych klas wyszła grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku