Sejm w obronie krzyży

[2009-12-03 16:58:13]

Sejm przyjął 3 grudnia uchwałę w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy". Odniósł się w niej krytycznie do niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, uznającego wieszanie krzyży w klasach szkolnych za niezgodne z włoską konstytucją. W uchwale Sejmu został również zawarty apel do władz państw Rady Europy o wspólną refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania w duchu wspierania wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Uchwałę przygotowało Koło Poselskie Polska Plus (składające się z posłów, którzy wystąpili z PiS, pod przewodnictwem Ludwika Dorna). Za jej przyjęciem, oprócz inicjatorów projektu, zagłosowali również - zgodnie - posłowie PiS, PSL, większości PO i Jarosław Matwiejuk z z klubu Lewica. Za odrzuceniem uchwały głosowało z kolei 40 posłów Lewicy, 3 z koła Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica, 4 posłów PO (Kazimierz Kutz, Jarosław Katulski, Paweł Olszewski, Marek Wójcik) oraz 2 posłów niezrzeszonych (Marek Balicki, Andrzej Celiński). Od głosu wstrzymało się trzech posłów PO (Łukasz Gibała, Rafał Grupiński, Marek Rząsa), Zdzisława Janowska z SdPl-NL oraz poseł niezrzeszony Władysław Szkop.

W uchwale napisano, że w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji. Posłowie dodali, że wyrażają zaniepokojenie - jak to określono - decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny. Odwołali się także do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w polskim parlamencie w 1999 r., że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm.

Trybunał orzekł, że umieszczanie krzyży w klasach szkolnych to ograniczenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz wolności religijnej uczniów. Wyrok ten zapadł w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Trybunał nakazał również państwu włoskiemu wypłacić skarżącej odszkodowanie w wysokości 5 tysięcy euro, z tytułu poniesionych przez nią strat moralnych.

Orzeczenie Trybunału wywołało falę reakcji i komentarzy w całej Europie. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oświadczył, że w Watykanie zostało ono przyjęte ze zdumieniem i rozgoryczeniem. Także polscy hierarchowie Kościoła skrytykowali strasburskie orzeczenie. Kard. Stanisław Dziwisz, w specjalnie wydanym oświadczeniu - napisał, że Wyrok Trybunału dotyczący nakazu zdjęcia krzyża we włoskiej szkole jest niezrozumiały i budzi poważne obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie.

Pojawiły się także pozytywne opinie na temat orzeczenia Trybunału. Europosłanka SLD, prof. Joanna Senyszyn, zapowiedziała, że będzie wspierać osoby domagające się usunięcia krzyży. Z taką inicjatywą wyszła też w ostatnich dniach - według doniesień medialnych - niezależna grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor tej szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2003 - W szwedzkim Malmö podpalono meczet.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku