Jerzy Szmajdziński kandydatem Unii Pracy na prezydenta

[2010-01-17 19:19:39]

17 stycznia w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane porozumienie między Unią Pracy i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, które zakłada współpracę w kampanii prezydenckiej i samorządowej.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski oraz eurodeputowany tej partii Adam Gierek, w którego biurze podpisano porozumienie, wejdą w skład komitetu honorowego Jerzego Szmajdzińskiego. Na czele tego komitetu stanie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jerzy Szmajdziński wraz z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim zapowiedzieli, że do porozumienia Sojuszu i UP wkrótce dołączą inne grupy, w tym związki zawodowe, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Szmajdziński zadeklarował, że jego kampanii będzie towarzyszyło porozumienie społeczne wielu organizacji.

Lider UP Waldemar Witkowski zaznaczył, że dla jego partii najważniejsze są wybory samorządowe. Stwierdził, że kluczowe jest aby w wyborach samorządowych wybrać radnych, włodarzy gmin i miast, którzy będą decydowali dla dobra mieszkańców, a nie dla dobra wyizolowanej grupy interesu - często niewidocznej, a oddziałującej na to, co się w mieście dzieje. Witkowski dodał, iż kolejne dobre doświadczenie Unii Pracy z SLD powinno stać się zaczynem współpracy także w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Podobne zdanie wyraził Napieralski.

Eurodeputowany Adam Gierek ocenił, nawiązując do myśli nieżyjącego Aleksandra Małachowskiego, że porozumienie SLD i UP to początek bardzo ważnego dla lewicy procesu łączenia, jednoczenia lewicy polskiej. Wyzwania wyborcze, gdy chodzi o wybory prezydenckie i samorządowe, są tak duże, że lewica przystąpi do tych wyzwań zjednoczona - taką mam nadzieję. Pierwszym krokiem jest dzisiejsza umowa SLD i UP - ocenił Gierek.

Oba ugrupowania razem startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 i 2009 roku. Wspólnie (w ramach komitetu Lewicy i Demokratów) szły także do wyborów samorządowych w 2006 roku oraz parlamentarnych w 2007 roku.

Konrad Jakubow


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku