Grecja: Socjaliści podnoszą wiek emerytalny
[2010-02-10 10:31:37]
Rządzący socjaliści z Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα,) chcą zwiększyć od 2015 roku wiek emerytalny do 63 lat, z obecnych 61. Ma to pomóc w walce z kryzysem finansowym państwa i przeciwdziałać powiększaniu się deficytu budżetowego. Propozycja PASOK-u spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem związków zawodowych, które już zapowiedziały protesty. Pracownicy publiczni, którzy mogą utracić najwięcej przywilejów poprzez reformy, wyjdą 10 lutego na ulice. Rolnicy wyrażają swoje niezadowolenie już od kilku tygodni, domagając się większej ochrony ze strony państwa. Związki oskarżają rząd o uleganie presji ze strony Unii Europejskiej, gdyż reforma systemu emerytalnego została uznana przez Komisję Europejską za priorytetową dla państwa. Zdaniem ministra pracy Andreasa Loverdosa, rząd musi przeprowadzić zmiany, aby w najbliższych latach system emerytalno-rentowy mógł stabilnie funkcjonować. Zmieniamy system emerytalny w celu utrzymania go przy życiu - powiedział. Deficyt budżetowy Grecji jest wyższy o 12,7 proc. wyższy, niż pozwalają na to przepisy strefy Euro. Dług publiczny Aten wynosi ok. 300 mld euro. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
14 czerwca:
1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.
1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.
1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.
1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.
1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.
1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.
1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.
1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.
2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.
?