WZZ "Sierpień 80" wzywa związki do bojkotu górniczego Zespołu Trójstronnego

[2010-02-23 20:40:31]

Apel do wszystkich związków zawodowych działających w górnictwie o nie wzięcie udziału w Zespole Trójstronnym do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników wystosował 23 lutego Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Chodzi o najbliższe datowane na 25 lutego posiedzenie Zespołu.

Nie legitymizujcie fikcji dialogu i czczych słów, za którymi nie idą żadne działania. Nie łamcie jedności działań strony społecznej - m.in. napisali związkowcy. W dokumencie podpisanym przez Przemysława Skupina, przewodniczącego Zespołu ds. górnictwa Komisji Krajowej "Sierpnia 80" czytamy ponadto, że w przemyśle wydobywczym, a w szczególności w górnictwie węglowym nie dzieje się dobrze, co jeszcze bardziej wymusza potrzebę konkretnych działań, a nie bezpłciowych rozmów. Najważniejsze problemy to skromne założenia Planów Techniczno-Ekonomicznych na ten rok, zapowiedź braku podwyżek płac dla górników i brak zgody na odblokowanie przyjęć do pracy nowych górników, masowy import droższego węgla z Rosji oraz szereg afer targających kopalniami i spółkami węglowymi.

Dlatego zamiast podróży do Warszawy w jedynym celu picia kawy i zajadania się ciasteczkami w towarzystwie ministerialnych biurokratów, zostańmy na Śląsku i zajmujmy się rzeczywistymi problemami górników i górnictwa w kopalniach i spółkach węglowych. Nie ma sensu rozmawiać z przedstawicielami tego rządu, rządu "nic nierobienia" - czytamy w związkowym dokumencie. Związkowcy zarzucają drugiej stronie, czyli przedstawicielom Ministerstwa Gospodarki i prezesom spółek węglowych, że ci nie realizują uzgodnień podjętych podczas posiedzeń Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Zachowajmy jedność i solidarność działań. I nie zapominajmy, że jako organizacje bardziej reprezentujemy górników, niż siebie. Działajmy w ich interesie, a uczestnictwo w fikcji dialogu stoi w sprzeczności z interesem pracujących w górnictwie. Wymuśmy na tym rządzie normalny dialog z jego wszystkimi skutkami wiążącymi i ratujmy branże wydobywczą przed aferami, niekompetencją i dyletanctwem rządu i prezesów spółek węglowych - postuluje w swym apelu Przemysław Skupin.

Pewne jest, że w Warszawie nie zjawią się przedstawiciele największych górniczych związków. Jako pierwszy, bo 19 stycznia bojkot posiedzenia górniczego Zespołu Trójstronnego zapowiedział NSZZ "Solidarność". Dzień później to samo zrobił WZZ "Sierpień 80", a w ubiegłym tygodniu Związek Zawodowy Górników w Polsce. Zespół ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników liczy 15 organizacji związkowych. Prawdopodobnie wyłamie się Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra" skupiające pracowników dozoru i administracji kopalń.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku