Inauguracja Tygodnia Apartheidu Izraelskiego

[2010-03-02 21:42:20]

W 40 miastach na pięciu kontynentach rozpoczął się Tydzień Apartheidu Izraelskiego. Pierwszy raz zorganizował go Kolektyw Studentów Arabskich na Uniwersytecie w Toronto w marcu 2005 r.

Od początku organizatorzy tygodnia stawiają sobie dwa cele. Za pierwszy uznają przerwanie zmowy milczenia oraz przeciwdziałanie zniekształcaniu obrazu walki wyzwoleńczej Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Drugim celem ma być przypomnienie, że wymierzona w Palestyńczyków bezpośrednia przemoc armii i policji izraelskiej wpisuje się w szerszy kontekst prowadzonej przez państwo syjonistyczne polityki apartheidu.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego obchodzony był dotąd oprócz Kanady w Stanach Zjednoczonych i różnych krajach Europy Zachodniej, jak też m.in. w Australii, Libanie i samej Palestynie. Ważną rolę w organizacji Tygodnia odegrali dotąd również dawni działacze przeciwko apartheidowi w RPA. W 2009 r. działaczka Afrykańskiego Kongresu Narodowego Ronnie Kasrils oficjalnie otwarła Tydzień Apartheidu Izraelskiego w Londynie, Nowym Jorku i Toronto.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego ma też służyć promocji kampanii bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi. Kampania ta, zainicjowana 9 lipca 2005 r. przez ponad 170 niezależnych organizacji palestyńskich, została w lutym br. określona przez Instytut Reuta, doradzający rządowi izraelskiemu think tank, jako skuteczna, mająca znaczenie strategiczne, i mogąca w ciągu kilku lat stać się trwałym zagrożeniem egzystencjalnym dla państwa syjonistycznego.

W Toronto, w którym Tydzień Apartheidu Izraelskiego został zainicjowany, spotkania w kolejnych dniach poświęcone będą m.in. zniszczeniu środowiska naturalnego w wyniku rasistowskiej polityki Izraela oraz obecności w ruchu sprzeciwu wobec apartheidu inicjatyw gejowsko-lesbijskich.

W ubiegłych latach organizatorzy Tygodnia spotykali się z problemami takimi jak odwoływanie w ostatniej chwili spotkań i warsztatów przez instytucje mające zapewnić odpowiednie warunki lokalowe. W ubiegłym roku stało się tak m.in. na uniwersytetach w Pizie, Ottawie i Peterborough. Działacze odpowiedzialni za inicjatywę wskazywali w związku z tym na intensywny lobbing miejscowych organizacji syjonistycznych.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego stał się też przedmiotem zainteresowania Kanadyjskiej Koalicji Parlamentarnej Na Rzecz Zwalczania Antysemityzmu. Spotkało się to z reakcją organizacji Niezależne Głosy Żydów w Kanadzie, która określiła działania Koalicji mianem zamachu na wolność słowa oraz próby uciszenia głosów krytycznych wobec represyjnej i nielegalnej polityki rządu izraelskiego, jak też napiętnowania krytyki Izraela i jego zachowań, oraz zorganizowanych działań na rzecz ich zmiany, jako antysemityzmu i wreszcie ich kryminalizacji.

Tydzień wzbudził też reakcję rządu izraelskiego. Niedawno wyszedł z więzienia izraelskiego organizujący go na Zachodnim Brzegu Mohammad Otman Dżamal Dżuma z Komitetu "Stop Murowi".

Tydzień rozpoczyna się w różnych dniach w różnych miastach, w związku z czym potrwa od 1 aż do 14 marca.

Przed rozpoczęciem tegorocznego Tygodnia Apartheidu Izraelskiego rozpisano pierwszy międzynarodowy konkurs na plakat. Zwycięzcą został Nidar el-Chajri.

Strona internetowa Tygodnia Apartheidu Izraelskiego dostępna jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku