Powstała Międzynarodowa Organizacja Marksistów-Humanistów

[2010-03-13 08:03:11]

4 marca przedstawiciele Marksistów-Humanistów USA (U.S. Marxist-Humanists), brytyjskiej grupy Komitet Korespondencji (Corresponding Committee), a także działacze z Afryki, Kanady, Indii oraz Holandii ogłosili powstanie Międzynarodowej Organizacji Marksistów-Humanistów (International Marxist-Humanist Organization).

W wydanym przez nową międzynarodówkę oświadczeniu jej działacze podkreślają, że IMHO nawiązuje do idei Karola Marksa oraz twórczyni marksizmu-humanizmu Raji Dunajewskiej. Jak dodają w sposób krytyczny odnoszą się do poglądów takich osób jak Fryderyk Engels, Włodzimierz Lenin czy Lew Trocki, choć nie odrzucają ich całkowicie.

Marksiści-humaniści opowiadają się za zniesieniem kapitalizmu w swoich krajach i w skali międzynarodowej, w tym także w państwowo-kapitalistycznych reżimach, które same siebie nazywają komunistycznymi. Dlatego właśnie popieraliśmy Bojkot Autobusów w Montgomery w stanie Alabama w USA w latach 1955-1956, jak i świętowaliśmy z powodu powstania Rad Robotniczych na Węgrzech w 1956 roku. Sprzeciwialiśmy się amerykańskim wojnom w każdym zakątku globu, od wojny w Wietnamie po działaniom przeciwko rewolucji w Nikaragui, a jednocześnie popieraliśmy ruchy wyzwoleńcze w dawnych i dzisiejszych państwach komunistycznych - piszą członkowie IMHO.

Działacze marksistowsko-humanistycznej międzynarodówki stwierdzają ponadto, że sprzeciwiają się mocno rozpowszechnionemu po rozpadzie Bloku Wschodniego, że kapitalizm jest system trwały i że rewolucja jest niemożliwa. IMHO sprzeciwia się też reakcyjnym formom antyimperializmu, zarówno tym które oparte są na religijnym fundamentalizmie, jak i nacjonalizmie czy populizmie. Organizacja podkreśla, że jej działacze byli przeciwni zarówno amerykańskiemu atakowi na Irak w 1991 roku, a jednocześnie popierali wolnościowe dążenia Kurdów, walkę mieszkańców Bośni i Hercegowiny o stworzenie multietnicznego społeczeństwa, działania Indian z Chiapas przeciwko globalnemu kapitalizmowi czy też ruchy separatystyczne w Aceh i Kosowie. W dokumencie działacze IMHO mówią także o swoim zaangażowaniu w ruch antywojenny, przy jednoczesnej pomocy dla wyzwolenia kobiet w Iraku, Iranie i Afganistanie oraz o poparciu dla palestyńskiego ruchu wyzwoleńczego, przy jednoczesnym poparcia dla prawa do istnienia dla Izraela w granicach z przed 1967 roku.

IMHO stwierdza w swoim oświadczeniu, że działacze międzynarodówki uczestniczą we wszystkich ruchach wolnościowych i we wszelkich organizacjach masowych, które te ruchy tworzą. Międzynarodówka odrzuca potrzebę powstania awangardowej partii rewolucyjnej, uznając jednocześnie, że zaproponowana przez nich luźniejsza forma organizacji nie jest modelem odpowiednim dla wszystkich ruchów na lewicy. Międzynarodowa Organizacja Marksistów-Humanistów twierdzi, że jest otwarta dla wszystkich grup dotkniętych negatywnymi skutkami obecnego ustroju - robotników, mniejszości narodowych i etnicznych, kobiet, przedstawicieli społeczności LGBT, studentów i młodzież.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku