Oświadczenie GPR w sprawie katastrofy w Smoleńsku

[2010-04-13 01:33:58]

12 kwietnia Grupa Na Rzecz Partii Robotniczej wydała oświadczenie w sprawie katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

10 kwietnia w Smoleńsku rozbił się samolot prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginęło 96 osób: prezydent, jego małżonka – Maria Kaczyńska, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych - czytamy w dokumencie. Organizacja podkreśliła również, że śmierć w katastrofie poniosła Anna Walentynowicz – działaczka Wolnych Związków Zawodowych, której zwolnienie z pracy w 1980r. stało się przyczyną strajku i powstania "Solidarności" oraz członkowie załogi i obsługi samolotu.

Zdaniem GPR tragedia ta została wykorzystana przez rządzących oraz neoliberalne media, którzy ogłosili, że w obliczu wydarzeń w Smoleńsku "nie ma podziałów" w Polsce. Czy Platforma Obywatelska – w związku z tym, że "nie ma podziałów" – odstąpi od komercjalizacji służby zdrowia, tworzącej kolejny podział, na tych, których stać i nie stać na leczenie? Czy zrezygnuje z planów prywatyzacji, z ataków na prawa pracownicze? - pytają działacze GPR, dodając, że jedność i zaniechanie sporów, do którego wzywa Platforma Obywatelska to także zaniechanie protestów przeciwko planom masowej prywatyzacji i zrobienia z robotników płatnych niewolników, uzależnionych od łaski i niełaski swoich szefów.

Organizacja podkreśla, że w ramach promowanej przez rząd i media "jedności" zarządy spółek węglowych nie odstąpią od likwidacji kopalń, nie zaprzestanie się likwidacji kolei czy wręczania wypowiedzeń pracownikom Poczty Polskiej, wciąż trwać będzie likwidacja zakładów pracy, zwalniani będą ludzie, wielu nie wypłacane będą należne im pensje, pracodawcy wciąż zmuszać będą robotników do coraz cięższej pracy za te same pieniądze i wciąż trwać będą zwolnienia grupowe. W związku z tym, według Grupy na rzecz Partii Robotniczej, górnicy, kolejarze i pocztowcy nie powinni zaprzestać walki o swoje prawa.

Tak, dla właścicieli środków produkcji, dla kapitalistów, dla służących im polityków bardzo wygodnie byłoby stwierdzić, że "nie ma podziałów". To ich prawa rządzą państwem i w ich interesie jest "spokój społeczny", "zgoda", "zaniechanie sporów". Ci, którzy walczą o uratowanie swojego miejsca pracy czy wypłatę zaległej od miesięcy pensji, nie mogą sobie pozwolić na udawanie, że podziałów nie ma. Podział jest – na tych, którzy są właścicielami kapitału, i tych, którzy nie mają nic, poza swoją pracą. Wyzysk będzie trwał dalej, tak samo, jak walka klasowa. Nie dajmy się uśpić tym, którzy chcą wykorzystać każdą sytuację, by zapewnić spokój rządom kapitału. Nie dajmy likwidować kopalń, zamykać zakładów, odbierać praw pracowniczych. Walka trwa - czytamy w zakończeniu.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku