Grecja: Związkowcy wzywają do strajku generalnego

[2010-04-28 19:03:08]

Greckie związki zawodowe wezwały do strajku powszechnego 5 maja.

ADEDY i Generalna Konfederacja Greckich Pracowników (GSEE), które reprezentują łącznie około 2,5 mln ludzi - połowę siły roboczej w Grecji, zapowiadają na 5 maja strajk powszechny, już trzeci w tym roku, przeciwko rządowym planom zmniejszenia deficytu. Twierdzą, że rozwiązania planowane przez rząd uderzają jedynie w niezamożnych.

27 kwietnia pracownicy transportu protestowali we przeciwko oszczędnościom w związku z kryzysem zadłużenia kraju. W Atenach przez 6 godzin nie kursowały autobusy, tramwaje i metro, a setki pracowników pomaszerowały przed budynek parlamentu. "Precz z rękoma od naszych płac" - skandowali.

23 kwietnia greckie władze poprosiły o obiecane przez strefę euro i MFW wsparcie finansowe. Pomoc ma ułatwić Grecji wyjście z bezprecedensowego kryzysu, zagrażającego stabilności strefy euro.

Wielu Greków boi się, że warunki, jakimi będzie obwarowany pakiet pomocy wart 40-45 miliardów euro, ugodzą w ich dotychczasowy poziom życia. Z kolei część inwestorów obawia się, że próby reform wywołają niepokoje podobne do zamieszek, które na całe tygodnie sparaliżowały Ateny w grudniu 2008 roku.

Uciekanie się przez rząd do mechanizmu wsparcia przez MFW sygnalizuje barbarzyński zamach na prawa pracownicze - oświadczył związek ADEDY, zrzeszający pół miliona pracowników. Będziemy kontynuować i rozszerzać naszą walkę z niepopularnymi krokami rządu, Unii Europejskiej i MFW.

Grecki rząd pomimo strajków i demonstracji z zeszłego miesiąca wywołanych zmniejszeniem pensji w sektorze publicznym i podniesieniem podatków, zapowiada przeprowadzenie swego programu oszczędności. Jestem zdecydowany zrobić wszystko, co będzie trzeba, kiedy będzie trzeba, aby ożywić kraj - oznajmił premier Jeorios Papandreu. Teraz albo nigdy, ale to się nam uda.

Protesty były do tej pory ograniczone, ale sondaże pokazują coraz większy gniew społeczeństwa.

Najnowszy sondaż wskazuje, że 61 proc. Greków jest przeciwnych rządowej decyzji, by prosić o pomoc UE i MFW. 70,2 proc. respondentów nie chce, by Grecja pożyczała pieniądze od MFW. Ponad 51 proc. badanych ocenia, że polityka gospodarcza rządu nie zmierza w dobrym kierunku, zaś aż 67,4 proc. przewiduje niepokoje społeczne w następstwie zwrócenia się o pomoc do UE i MFW.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku