Lider mazowieckiego ZNP o porozumieniu wyborczym z Olechowskim

[2010-04-29 11:15:33]

Jerzy Wiśniewski, prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Mazowieckiego, wysłał redakcji portalu Lewica.pl sprostowanie newsa "Mazowsze: OPZZ I ZNP popierają Olechowskiego" autorstwa Witolda Mrozka z dnia 26 kwietnia br. Tekst sprostowania ma charakter polemiczny.

Pan Witold poinformował w nim czytelników, że mazowiecki ruch związkowy opowiedział się za liberalno-prawicową stroną sceny politycznej, bo 23 kwietnia poparł kandydata Andrzeja Olechowskiego. A gdzie, kotku, druga część informacji z tego dnia, że w dwie godziny później takie same poparcie i to w formie porozumienia, mazowiecki OPZZ i ZNP udzieliły Grzegorzowi Napieralskiemu?! Czyżby więc portal Lewica.pl stał się zamiejscowym, oddziałem programów telewizyjnych redaktora Pospieszalskiego? To już nie ironia, ale ponury chichot losu - pisze w swoim liście Jerzy Wiśniewski.

Lider mazowieckiego ZNP i OPZZ przyznał, że organizacje te zawarły na Mazowszu porozumienie zarówno z Andrzejem Olechowskim jak i z Grzegorzem Napieralskim. Dodał również, że mazowiecki ZNP jest stanie poprzeć również innych kandydatów jeśli ich komitety wyborcze potraktują mazowiecki ZNP równie poważnie.

Wiśniewski uzasadniając zachowanie mazowieckiego ZNP pisze, że związkom zależy na tym, aby w prezydenckim ringu wyborczym starły się nie tylko dwie partie. Dodaje również, że podpisane porozumienia są efektem rozmów dotyczących wyborów nie tylko prezydenckich porozumienia wyborcze podpisane zostały na czas znacznie wykraczający poza daty czerwcowe.

Decyzje mazowieckiego ZNP o porozumieniach wyborczych, także z mazowieckim Stronnictwem Demokratycznym, nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek "koniunkturalizmem, złamaniem tradycji, zanegowaniem bronionego dotąd prawa oświatowego". Nie przeszliśmy na liberalno-prawicową stronę społecznej barykady, nie zaprzeczyliśmy ideałom związkowego ruchu zawodowego. Przeciwnie, liczymy, że poprzez te decyzje będziemy mogli osiągnąć dla niego więcej, niż dotąd. Zwłaszcza w świecie polityki wewnętrznej podzielonej jak rzadko kiedy, i jak rzadko kiedy wymagającej koalicji i aliansów. Jesteśmy na to gotowi w imię obrony zawodów służby publicznej i równości szans w podzielonym społeczeństwie - tłumaczy Wiśniewski.

W zakończeniu listu czytamy: Wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę z wagi samorządu terytorialnego w rozstrzyganiu spraw i problemów oświaty publicznej, nikt z lewicy nie może nie widzieć perspektywy także wyborczych wydarzeń jesiennych i przyszłorocznych. Proponuję sięgnąć pamięcią do lat minionych, by dostrzec różne ich uwarunkowania. Można się obrażać i przegrywać, można wyciągnąć wnioski i spróbować działać inaczej.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku