Rosja: Miedwiediew o rocznicy zwycięstwa nad Niemcami

[2010-05-09 18:57:01]

7 maja w dzienniku "Izwiestia" opublikowano wywiad prezydenta Dmitrija Miedwiediewa poświęcony 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Prezydent akcentował w nim rolę ZSRR w wyzwoleniu Europy od faszyzmu i poniesione przez niego ofiary. Podkreślił, że wojnę wygrał naród radziecki, a nie Stalin. Stanowisko rosyjskich władz jest takie, że Stalin popełnił bardzo wiele zbrodni przeciw własnemu narodowi i tego nie wolno wybaczyć, niezależnie od jego zasług dla rozwoju państwa - oświadczył. Częściowo podważył przy tym owe zasługi, stwierdzając, że panujący w ZSRR totalitarny reżim hamował procesy rozwoju ekonomicznego. Ludzie którzy wielbią Stalina lub go nienawidzą, mają prawo do swoich ocen, jednak nie może to mieć wpływu na stanowisko państwa - podkreślił.

Zdaniem prezydenta Miedwiediewa nie może być mowy o odrodzeniu stalinizmu w Rosji. Wykluczył także obecność stalinowskiej symboliki w życiu publicznym.

Prezydent opowiedział się za rozdzielaniem wyzwoleńczej roli Armii Czerwonej w czasie wojny od powojennej polityki ZSRR w wyzwolonych krajach, przyznając, że była ona nich nie tylko dobrodziejstwem. Zarazem uznał za moralnie niedopuszczalne stawianie na jednej płaszczyźnie katów i ofiar, Armii Czerwonej i hitlerowskich najeźdźców.

Miedwiediew po raz kolejny wypowiedział się przeciwko fałszowaniu historii, przyznając, że takie przypadki zdarzają się nie tylko za granicą, ale i w Rosji. Za przykład fałszowania historii uznał sprawę Katynia. Opowiedział się za odtajnieniem i upublicznieniem wszystkich dokumentów archiwalnych dotyczących II wojny światowej. Jego zdaniem dla zbrodni wojennych nie ma przedawnienia i ci, którzy je popełnili powinni ponieść odpowiedzialność, niezależnie od tego ile mają dzisiaj lat.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku