Bukowina Tatrzańska: Socjologowie o pracy, wykluczeniu i ...lewicy

[2010-06-15 12:13:46]

Konferencja naukowa "Polityka - Etyka - Praca", która odbyła się w dniach 7-9 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej zgromadziła zarówno nestorów socjologii zajmujących się tą problematyką, jak i młode kadry. Konferencja miała charakter jubileuszowy, upamiętnić miała bowiem 40-lecie pracy profesor Danuty Walczak-Duraj, dzięki czemu znalazło się miejsce nie tylko na perspektywę "tu i teraz", ale i refleksję nad rolą socjologii i uniwersytetu.

Tematyka referatów i dyskusji ogniskowała się miedzy innymi wokół zagadnień socjologii pracy (o roli socjologii pracy pisze m.in. David Ost w "Klęsce Solidarności", przywołując nazwiska polskich specjalistów). Przypomniano też dorobek studiów nad pracą kobiet, które rozwijały się latach 80-tych i 90-tych. Prof. Janusz Sztumski upomniał się o szacunek dla godności pracownika i uwzględnianie tej perspektywy także w działalności naukowej. Zastanówmy się, czy ubóstwo w sferze materialnej nie prowadzi do ubóstwa w sferze moralnej – pytał prof. Janusz Mariański.

Na nieobecność zjawiska prekariatu we współczesnej refleksji socjologicznej zwróciła uwagę szefowa Instytutu Socjologii UŁ prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska. O losach "nowych biednych" czyli pracujących, którzy doświadczają biedy czy "near poor", osób na pograniczu biedy, mówiła prof. Jolanta Grotowska–Leder. O zastosowaniach badań społecznych dyskutowały Zdzisława Janowska, prof. zarządzania i parlamentarzystka oraz specjalistka w dziedzinie finansów, prof. Krystyna Piotrowska–Marczak.

Mówiono o tym, że wyraźnie zaznacza się dysproporcja miedzy wiedzą naukowców o biedzie, rozwarstwieniu wykluczeniu i ich skutkach z wiedzą dostępną przeciętnemu obywatelowi czy ekspertami, na których opierają się politycy. Zwrócono m.in. uwagę na nadmierny optymizm interpretacyjny "Diagnozy Społecznej" oraz na efekt św. Mateusza - czyli zjawisko pogłębiania się biedy biednych a bogactwa bogatych.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku