Kuba: Raúl Castro broni socjalizmu

[2010-08-02 07:48:02]

Prezydent Kuby Raúl Castro, który w 2006 roku przejął ster rządów, gdy jego starszy brat Fidel ustąpił z powodów zdrowotnych, oświadczył, że nie planuje zakrojonych na szeroką skalę reform rynkowych. Rola państwa zostanie ograniczona na tych obszarach, gdzie pracownicy mogą prowadzić własną działalność - samozatrudniając się lub zakładając małe firmy.

Przemawiając na Zgromadzeniu Narodowym Castro podkreślił, że system socjalistyczny jest nieodwołalny. Stwierdził jednak, że zdaje sobie sprawę z konieczności podjęcia kroków w celu wydobycia kraju z głębokiego kryzysu gospodarczego, w którym ten znalazł się, gdy spadły ceny podstawowego surowca eksportowego - niklu, a także zmniejszyły się wpływy z turystyki, co w ostatnich dwóch latach spowodowało też spadek importu. Do kłopotów gospodarczych Kuby w decydujący sposób od 48 lat przyczynia się embargo w handlu z USA.

Jak podaje bbc.co.uk, 79-letni Raúl Castro ostrzegł, że nieproduktywne i nie wykonujące wystarczającej pracy osoby zatrudnione w sektorze państwowym będą musiały sobie znaleźć inne zajęcie. Musimy na zawsze skończyć z poglądem, że Kuba jest jedynym krajem na świecie, gdzie można żyć nie pracując, powiedział. Odrzucił jednak doniesienia w prasie zagranicznej, że zamierza przeprowadzić reformy oparte na kapitalistycznych przepisach. Zaprzeczył także spekulacjom, że w kierownictwie Partii Komunistycznej ma miejsce konflikt co do głębokości zmian i podkreślił, że rewolucja jest silniejsza niż kiedykolwiek.

Zmiany w gospodarce będą polegać na tym, że zniesione zostaną niektóre ograniczenia dla małych biznesów i będą one mogły zatrudniać pracowników. Korespondent BBC w Hawanie Michael Voss powiedział, że możliwość pracy dla siebie, jaką w tym roku otrzymali fryzjerzy i fryzjerki, z dużym prawdopodobieństwem zostanie też rozszerzona na wiele innym obszarów działalności gospodarczej.

W swoim przemówieniu w parlamencie Raúl Castro skomentował też swoją decyzję o zwolnieniu z więzienia 52 dysydentów. Powiedział, że żaden z nich nie był więziony za przekonania, ale za kontrrewolucyjne przestępstwa w służbie USA. Stwierdził, że nie będzie bezkarności dla wrogów ojczyzny, ale rewolucja może być łaskawa, ponieważ jest silna.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku