Apel OPZZ w 30 rocznicę Sierpnia'80

[2010-08-27 16:18:49]

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało do polityków i rządzących o przywrócenie godności pracownikom i stworzenie bardziej egalitarnego społeczeństwa. OPZZ zwraca uwagę, że te cele, które legły 30 lat temu u podstaw powstania "Solidarności", do dzisiaj nie zostały zrealizowane.

OPZZ podniosło, że wśród postulatów Sierpnia'80 znajdowały się: zagwarantowanie automatycznego wzrostu płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza, poprawienie warunków pracy służby zdrowia i zapewnienia pełnej opieki medycznej osobom pracującym, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących, wprowadzenie urlopu macierzyńskiego płatnego przez okres trzech lat na wychowanie dziecka, obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowania 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek, skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przypomniało, że gdy związek ten złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 przez mężczyzn, to w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy, za jego odrzuceniem głosowali wszyscy posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a wielu z nich było uczestnikami Sierpnia ’80. Rząd PO proponuje także podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet do 67 lat.

Polską demokrację i niepodległość wywalczyli robotnicy i pracownicy. I to oni zapłacili największą cenę. Jeśli dziś weźmiemy do ręki wykazy zakładów pracy, które w 1980 roku tworzyły międzyzakładowe komitety strajkowe w Trójmieście, Szczecinie i Jastrzębiu, to stwierdzimy, że większości z nich już nie ma. W zamian za to są bezrobotni, biedni emeryci, zarobkowi emigranci i ciężko pracujący samozatrudnieni. To jest cena i efekt przemian ostatnich 30 lat - napisano w apelu OPZZ.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku