Bin Laden skrytykował bierność wobec globalnego ocieplenia

[2010-10-02 12:53:00]

W przemówieniu nadanym przez jedną ze stron internetowych używanych przez Al-Kaidę Osama Bin Laden wezwał do "potężnego przekształcenia" w sposobie, w jaki udzielana jest pomoc dla ludności Pakistanu, która ucierpiała na skutek powodzi. Zaapelował także o bardziej efektywne działanie w walce ze zmianami klimatu. Oskarżył kraje w regionie o przeznaczanie "potężnej części" budżetu na finansowanie armii, a jednoczesne zaniedbywanie pomocy humanitarnej.

Trwającemu 11 minut nagraniu audio towarzyszyło wideo pokazujące wizerunki Bin Ladena, a także klęsk żywiołowych. Autentyczność nagrania i dokładna data jego powstania nie zostały na razie potwierdzone. Jednak lider Al-Kaidy składa w nim społeczności muzułmańskiej życzenia z okazji świętego miesiąca ramadanu, który trwał od 11 sierpnia do 9 września.

Bin Laden tak opisał los Pakistańczyków po katastroficznych powodziach: Miliony dzieci są pozbawione dachu nad głową, pozbawione podstawowych rzeczy niezbędnych do życia, w tym wody pitnej, co sprawia, że ich ciała tracą płyny, a w rezultacie prowadzi do śmierci. Wezwał do dostarczenia w dotknięte klęską rejony namiotów, żywności i lekarstw.

O globalnym ociepleniu powiedział: Potężna zmiana klimatu dotyka naszego (muzułmańskiego) narodu i powoduje wielkie katastrofy na całym muzułmańskim świecie. Był to już drugi raz, gdy uczynił to zagadnienie jednym z tematów orędzia do społeczności muzułmańskiej.

Jak podaje guardian.co.uk, przemówienie Bin Ladena było pierwszym, które opublikowano od 25 marca, kiedy to zagroził straceniem każdego Amerykanina wziętego do niewoli przez Al-Kaidę, jeśli zostanie wykonana egzekucja na Chaledzie Szejku Mohammedzie oskarżonym o przygotowanie zamachu 11 września.

Żołnierze armii USA i afgańskich sił zbrojnych rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę atak na góry Tora Bora w 2001 roku, po zamachach 11 września. Głównym celem akcji było pojmanie Bin Ladena, ale ten skutecznie ukrywa się do dziś, najprawdopodobniej w górskich rejonach granicznych na granicy Pakistanu i Afganistanu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1778 - W Ermenonville zmarł Jan Jakub Rousseau, postępowy francuski pisarz, filozof i pedagog, twórca koncepcji swobodnego wychowania.

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy. Pierwszy premier niepodległego Konga. Obalony i zamordowany.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

1994 - Nowe prawo mieszkaniowe, wprowadzone przez rząd SLD-PSL, zezwoliło na eksmisję na bruk.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku