ONZ: Raport o rozwoju ludzkości

[2010-11-06 22:50:39]

W opublikowanym 4 listopada corocznym raporcie Programu Rozwoju ONZ (UN Development Programme, UNDP) pt. "The Human Development Report" (Raport o rozwoju ludzkości) znalazły się między innymi informacja o tym, że większość krajów rozwijających się w ostatnich dziesięcioleciach poczyniła dramatyczne, choć niedoceniane postępy w kwestii edukacji i zdrowia. Zarówno wewnątrz krajów, jak i między nimi utrzymują się potężne nierówności pod względem HDI (Human Development Index) - wskaźnika obejmującego przewidywaną długość życia, liczbę lat poświęconą na naukę szkolną i PKB na głowę mieszkańca.

Istotnym twierdzeniem raportu jest to, że znaczący postęp pod względem zdrowia i edukacji może zachodzić bez związku ze wzrostem gospodarczym. W okresie od 1970 do 2010 roku oczekiwana długość życia na świecie wzrosła z 59 lat do 70 lat. W poszczególnych regionach świata zmiany te miały jednak różną wielkość. O ile w krajach arabskich średnia oczekiwana długość życia wzrosłą o 18 lat, o tyle w Afryce Subsaharyjskiej - jedynie o 8.

Wśród dziesięciu krajów, w których nastąpiło największe polepszenie, znajdują się Oman, Nepal i Laos, a w drugiej dziesiątce znajdują się m.in. Etiopia, Kambodża i Benin. Jednocześnie jednak raport podkreśla wielkie nierówności w tempie rozwoju. W ciągu minionych 40 lat kraje o najniższym HDI doświadczyły jego wzrostu o mniej niż 20 procent, podczas gdy w najlepszych krajach przyrost ten wyniósł średnio 54 procent. Choć różnice w rozwoju w skali świata maleją, to wciąż pozostają jednak ogromne. Dwudzieste wydanie raportu zawiera jednak konkluzję, że ludzie obecnie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wykształceni niż w 1970 roku.

Polska zaliczona została do 41 państw "wysoko rozwiniętych", zajmując wśród nich przedostatnie miejsce. Znajdujemy się na poziomie Portugalii, ale wyprzedzają nas Czechy (28. miejsce), Słowacja (31.) i Węgry (36.). Natomiast za nami w tym opartym na danych z 2008 roku rankingu, znalazły się: Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Jednocześnie poziom nierówności dochodowych w Polsce jest wyższy niż u naszych sąsiadów z Europy Środkowej, także w Niemczech. Stosunkowo dobrze wypadł natomiast nasz kraj pod względem nierówności między płciami - miejsce 26. stawia nas m.in. przed Czechami i Izraelem.

Na stosunkowo odległe miejsce Polski wśród krajów wysoko rozwiniętych wpłynął niski PKB per capita. Jednak aż w 128 krajach świata ludziom - jeśli przyjąć za miarę pomyślności HDI - żyje się gorzej. W większości krajów o szybko rosnącym PKB na głowę pozostałe składowe HDI nie nadążają za wzrostem gospodarczym (wyjątek stanowią Korea Południowa i Indonezja). Oznacza to, co dla ludzi o lewicowych poglądach jest oczywiste, że to nie wolny rynek, ale polityka państwa odpowiada za pomyślność obywateli, zwłaszcza w sferze zdrowia i edukacji.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku