Brytyjscy bezrobotni nie będą mogli odmówić podjęcia pracy

[2010-11-11 11:07:03]

Bezrobotni w Wielkiej Brytanii, którzy odmówią podjęcia pracy, stracą prawo do wypłat z opieki społecznej na trzy lata - tak przewiduje projekt największych zmian od sześciu dekad w systemie zasiłków wypłacanych przez państwo. Ci, którzy odrzucą ofertę pracy, nie złożą podania o odpowiednią pracę lub nie podejmą obowiązkowej pracy na rzecz społeczności stracą zasiłek w wysokości 65 funtów tygodniowo, najpierw na trzy miesiące, później na sześć miesięcy, a za trzecim razem - na trzy lata.

Jak donosi bloomberg.com, Minister Pracy i Emerytur Ian Dunan Smith 11 listopada przedstawi swoje plany Parlamentowi. Wśród nich będzie wprowadzenie "uniwersalnego kredytu", który zastąpi system osobnych wypłat na pokrycie kosztów mieszań czy opieki nad dzieckiem. Wysokość kredytu będzie malała w miarę wzrostu dochodów, a otrzymujący go mają w ten sposób być motywowani do podjęcia pracy.

Projekt jest częścią programu oszczędności, który obejmuje także wydatki socjalne, stanowiące jedną czwartą wszystkich wydatków publicznych. W ubiegłym roku w prawie jednej piątej brytyjskich gospodarstw domowych nikt nie pracował. Planowane zmiany zdaniem Duncana Smitha mają wywołać ewolucyjną zmianę w sposobie, w jaki ludzie postrzegają pracę.

W 2009 roku w Wielkiej Brytanii było 3 miliony 800 tysięcy gospodarstw, w których nikt nie miał pracy, a na trzech obszarach kraju (Liverpool, Nottingham i Glasgow) niemal jedna trzecia gospodarstw była w pełni bezrobotna. Rząd twierdzi, że proponowane zmiany spowodują zmniejszenie tej liczby o 300 tysięcy.

Pięć milionów ludzi w Wielkiej Brytanii otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych, w tym 1,4 mln – przez 9 z ostatnich 10 lat. W wrześniu ponad jedna trzecia z 2,6 mln ludzi poszukujących pracy była bezrobotna od ponad roku.

Obecny, chylący się jednak pod naciskiem neoliberalnych polityków ku smutnemu końcowi, system opieki społecznej opiera się na wzięciu przez państwo odpowiedzialności za walkę ze zidentyfikowanuymi w 1942 roku przez ekonomistę Williama Beveridge’a pięciu "Wielkimi Plagami" społecznymi: nędzą, niewiedzą, niedostatkiem, bezczynnością i chorobami. Po drugiej wojnie światowej powstała Narodowa Służba Zdrowia (National Health Service, NHS) i system "bezpieczeństwa socjalnego", pomyślany jako narzędzie troszczenia się o ludzi "od kołyski po grób", a więc zapewniający m.in. zasiłki i emerytury.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku