Poparcie dla MS od Bugaja, Ikonowicza i Szyszkowskiej

[2010-11-12 16:31:31]

3 listopada w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię wyborczą Komitetu Wyborczego Wyborców Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści, który wystawił listy do rady miasta oraz kandydata na prezydenta w osobie Ryszarda Prątkowskiego - działacza ruchu alterglobalistycznego (ATTAC) i związkowego (Związek Zawodowy Inżynierów i Techników), a prywatnie - propagatora turystyki rowerowej (Centrum Turystyki Aktywnej "KOŁODROM"). Prątkowski będzie walczył o prezydenturę Olsztyna z Czesławem Jerzym Małkowskim (własny komitet), obecnym prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem (PSL), wiceprezydentem Jerzym Szmitem (PiS), Janem Kucharskim (Wspólnota Samorządowa Prawicy), byłym prezydentem Olsztyna, a obecnie posłem Januszem Cichoniem (PO) oraz Marcinem Kulaskiem (SLD).

Jak zaznaczył prowadzący konferencję Piotr Janiszewski: Nie tylko Młodzi Socjaliści startują w wyborach z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści. Mamy przekrój działaczy społecznych, naukowych, ludzi w różnym wieku, parających się różnymi zawodami. (...) Dlaczego Zielony Olsztyn? Ponieważ przyświeca mam idea miasta zrównoważonego rozwoju, które chce być miastem przyjaznym dla wszystkich obywateli, które wykorzystuje swoje naturalne walory architektoniczne, przyrodnicze i które rozwija się w taki sposób, by nie było w nim osób pokrzywdzonych, bez względu na to w jakim są wieku, jakiej są płci, czy jakimi środkami komunikacji się poruszają. Komitet zawarł w swoim programie postulaty egalitarne, socjalne, feministyczne, antydyskryminacyjne i ekologiczne. Szczególną uwagę poświęcono problematyce: socjalnego budownictwa mieszkaniowego, zakazu budowy osiedli zamkniętych, dofinansowania ośrodków kultury, równego statusu płci (np. poprzez wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, odrzuconej przez olsztyńskich radnych mijającej kadencji), ułatwień dla osób niepełnosprawnych w środkach komunikacyjnych i obiektach publicznych czy obrony neutralności światopoglądowej w życiu miasta. W programie znalazł się również postulat zakazu wjazdu na teren miasta dla cyrków stosujących okrucieństwo wobec zwierząt. Poza tym szczególnie zaakcentowano konieczność propagowania instrumentów demokracji bezpośredniej i uczestniczącej, zwiększenie wpływów mieszkańców miasta na decyzje zapadające na szczeblu samorządowym poprzez m.in. obywatelską inicjatywę uchwałodawczą.

Prątkowski problemy związane z komunikacją zbiorową w Olsztynie uznał za priorytet swojej kampanii wyborczej, wskazując na potrzebę radykalnego ograniczenia ruchu samochodowego, utworzenia specjalnych bus-pasów czy też zwiększenia subwencji samorządowych, które umożliwiłyby obniżkę cen biletów (a docelowo ich likwidację, na rzecz bezpłatnego i ogólnodostępnego transportu). Prątkowski nawiązał również m.in. do konieczności zagwarantowania na poziomie lokalnym równego statusu płci oraz usprawnienia mechanizmów pozyskiwania funduszy unijnych. Olsztyn ocenił jako miasto o nikłych tendencjach rozwojowych. Potrzebny jest więc dopływ świeżej krwi, świeżych myśli. Chcielibyśmy do kampanii wyborczej wrzucić parę nowych tematów, które pozwoliłyby stworzyć przyszłość dla tego miasta - podkreślił.

Natomiast 10 listopada w Wojewódzkim Domu Rzemiosła w Olsztynie odbyła się druga konferencja prasowa komitetu dotycząca perspektyw rozwojowych regionu. Podniesiono tematykę przyszłościowej i prospołecznej inwestycji funduszy unijnych. Bierzmy środki w sposób mądry. Jedno z haseł wyborczych mówi: Olsztyn przyspiesza; niech Olsztyn nie przyśpiesza do rozrzutności i nieliczenia się z konsekwencjami w przyszłości - mówił Prątkowski. W konferencji wziął udział również prof. Ryszard Bugaj - ekonomista i publicysta. Przed wyborami powstaje zawsze tak zwana bańka spekulacyjna, która po wyborach zostaje poddana wnikliwej ocenie - powiedział Bugaj. Zadeklarował przy tym swoje poparcie dla kandydatów Młodych Socjalistów. Wśród innych znanych osób publicznych popierających komitet znalazł się Piotr Ikonowicz oraz prof. Maria Szyszkowska, którzy wezmą udział w kolejnych konferencjach komitetu.

Młodzi Socjaliści zarejestrowali własne listy wyborcze w czterech miastach. Poza Olsztynem, kandydują oni na radnych we Włocławku (KWW Socjaliści dla Włocławka), w Sycowie na Dolnym Śląsku (KWW SOCJALIŚCI) oraz w Brzostku na Podkarpaciu (KWW Daniela Wójcika). Rada Krajowa MS udzieliła również poparcia Danielowi Kaszubowskiemu, startującemu z komitetu Grażyny Ciemniak w Bydgoszczy. Członek Młodych Socjalistów - Bartosz Zawisza kandyduje też z list komitetu Czesława Bartla - obecnego burmistrza Krzeszowic w Małopolsce.

Karolina Mrowińska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku