Egipt: Zamieszki na tle religijnym po śmiertelnym zamachu

[2011-01-01 19:45:00]

Koptyjscy chrześcijanie wyrazili swój gniew w starciu z siłami bezpieczeństwa po zamachu bombowym, w którym zginęło 21 osób. W Aleksandrii, na północy Egiptu, doszło także do starć między muzułmanami i chrześcijanami.

Władze obwiniają za masakrę pochodzącego z zagranicy zamachowca-samobójcę. Koptowie mają żal do władz o to, że nie zapewniono im należytej ochrony.

Korespondent euronews w Egipcie Mohamed Elhamy powiedział, że poważne starcia między przedstawicielami różnych grup religijnych mogą się zaostrzyć w najbliższych dniach. Władze wzywają do zachowania spokoju i wspólnego przeciwstawienia się aktom terroryzmu.

W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Egiptu Hosni Mubarak powiedział: Odetniemy ręce terroryzmowi i mówię to tym, którzy spiskują przeciw nam, wygraliśmy wojnę przeciw terroryzmowi w 1990-tych. Popełniacie wielki błąd, jeśli sądzicie, że uciekniecie bez kary.

Według niektórych doniesień liczba zabitych wyniosła 21, a dziesiątki osób zostały ranne. Początkowo źródło wybuchu umiejscawiano w samochodzie-pułapce. Eksplozja miała miejsce, gdy wyznawcy opuszczali świątynię po mszy, która miała miejsce o północy.

W listopadzie 2009 roku Al-Kaida wystosowała groźbę pod adresem Kościoła koptyjskiego w Egipcie.

Muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90 procent wierzących w Egipcie. Pozostałe 10 procent to chrześcijanie, głównie Koptowie. Większość z 11,2 mln wiernych ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego mieszka w Egipcie. W tym kraju mieszkają też wszyscy wyznawcy Kościoła koptyjsko-katolickiego (ok. 210 tys.). Etnicznie są przeważnie potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu, jeszcze sprzed muzułmańskiego podboju. W przypadku zaostrzenia konfliktu religijnego mogą stać się łatwo rozpoznawalnym celem indywidualnych ataków, gdyż mają na ręce tatuaż w kształcie krzyża.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku