Palestyna: Miedwiediew złożył wizytę na Zachodnim Brzegu

[2011-01-19 21:14:51]

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew spotkał się 18 stycznia z prezydentem Autonomii Palesktyńskiej Mahmudem Abbasem w miasteczku Jerycho na Zachodnim Brzegu i zapewnił o swoim poparciu dla państwa palestyńskiego z siedzibą we Wschodniej Jerozolimie.

Przywódcy palestyńscy uznali wizytę za historyczną, zwracając uwagę, że po raz pierwszy międzynarodowy polityk takiej rangi przybył na terytorium palestyńskie nie składając jednocześnie wizyty w Izraelu. Wprawdzie pierwotnie Miedwiediew zamierzał pojechać także do Izraela, ale jego wizyta w tym kraju została przełożona z powodu strajku płacowego w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ostatecznie przybył na Zachodni Brzeg w konwoju z Jordanii, przez most Allenby i rzekę Jordan.

Jak donosi nytimes.com, w Jerycho Miedwiediew powiedział reporterom, że Rosja w pełni popiera niezbywalne prawo narodu palestyńskiego do niepodległego (...) i realnego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Stwierdził, że stanowisko Rosji w tej sprawie pozostaje niezmienne, nawiązując do poparcia przez Związek Radziecki palestyńskiej deklaracji niepodległości z 1988 roku, którą ogłosił Jaser Arafat w Algierze.

Abbas w oświadczeniu dla oficjalnej palestyńskiej agencji prasowej Wafa opisał wizytę Miedwiediewa jako "koronę" na głowy Palestyńczyków. Obecność rosyjskiego prezydenta na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu została z radością powitana także przez innych palestyńskich polityków, którzy poszukują międzynarodowego poparcia po tym, jak rozmowy pokojowe zostały zerwane. Uzyskało im się doprowadzić do tego, że kilku przywódców państw Ameryki Południowej uznało prawo Palestyny do niepodległości w granicach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 roku. Palestyńczycy oznajmili, że w przyszłym tygodniu zamierzają poprosić Radę Bezpieczeństwa ONZ o to, żeby potępiła działania osadnicze Izraela na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Debata o biedzie
Wrocław, Przejście Garncarskei 2
27 lutego (czwartek), godz. 17.30
Spotkanie promocyjne książki "Modzelewski: Buntownik"
Warszawa, Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja ul. gen. Andersa 29
3 marca (wtorek), godz. 18.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

28 lutego:

1925 - Urodził się Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

1947 - Incydent 28 lutego: w Tajpej na Tajwanie żołnierze otworzyli ogień do tłumu demonstrantów domagających się demokratyzacji życia publicznego.

1986 - W zamachu zginął Olof Palme, przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier Szwecji.


 
Lewica.pl na Facebooku