Egipt: Demonstracje trwają; władze zakazały nadawania Al-Dżazirze

[2011-01-30 22:32:26]

Tysiące Egipcjan, protestujących w największych miastach kraju, domagają się ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka, który sprawuje władzę od 30 lat. W trwających od sześciu dni zamieszkach zginęło ponad 150 osób, a setki są ranne. Z kilku egipskich więzień uciekło tysiące skazanych. Więźniom udało się rozbroić strażników między innymi w zakładach karnych w Kairze, Wadi an-Natrun i Fajum.

W centrum Kairu, na placu Tahrir miała miejsce ponad dwudziestotysięczna manifestacja. Egipskie władze, aby zademonstrować siłę armii, wysłały tam śmigłowce, bojowe samoloty odrzutowe i czołgi. Demonstranci zablokowali jednak czołgom drogę wjazdową i nie wjechały one na plac. Z ulic egipskich miast zniknęły patrole policji i zastąpiły je oddziały wojska. Żołnierze jednak nie interweniowały.

Ogłoszono kolejną restrykcję - przesunięcie godziny policyjnej: od 31 stycznia będzie się zaczynała o 15-ej (14-ej czasu polskiego), a nie o 16-ej (15-ej czasu polskiego) jak dotąd - podała 30 stycznia telewizja kairska. Godzina policyjna obowiązuje w Kairze, Aleksandrii i Suezie, gdzie demonstracje przeciwko rządowi mają najbardziej masowy charakter.

Wcześniej Mubarak wyznaczył nowych gubernatorów kluczowych regionów kraju, w tym także półwyspu Synaj. Odwiedził także główną kwaterę armii, gdzie spotkał się z najwyższymi rangą dowódcami oraz z wiceprezydentem i ministrem obrony.

Przywódca egipskiej opozycji, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei (na zdjęciu) oświadczył, że Mubarak musi zrezygnować ze stanowiska. ElBaradei został wyznaczony przez przywódców różnych egipskich sił opozycyjnych jako przedstawiciel w negocjacjach z rządem. W wywiadzie dla CNN oświadczył, że prezydent powinien oddać władzę rządowi jedności narodowej. Według ElBaradei, amerykańska polityka wobec Egiptu "przestaje być wiarygodna".

Władze zakazały na terenie Egiptu działalności arabskiej telewizji Al-Dżazira. Stacja ta relacjonuje na żywo wydarzenia na ulicach Kairu. Minister informacji nakazał zawieszenie wszelkich działań Al-Dżaziry, unieważnił jej pozwolenia i cofnął akredytacje jej dziennikarzy.

Al-Dżazira wyraziła "całkowite rozczarowanie" z powodu zablokowania jej sygnału na Nilesacie i postrzega to jako kolejną próbę zablokowania jej sprawozdań z Egiptu. Choć biuro stacji w Kairze zostało zamknięte, Al-Dżazira ogłosiła, że zachowuje prawo do wszelkich możliwych działań prawnych, żeby represje wobec niej zostały cofnięte. Zapowiedziała też, że będzie kontynuowała nadawanie relacji z wydarzeń w Egipcie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku