Rząd tnie wydatki na naukę

[2004-09-07 22:23:08]

Rząd Marka Belki zakłada zmniejszenie o 13 proc. wydatków na naukę w projekcie budżetu na 2005 rok. Jeśli projekt wszedłby w życie, byłby jedną z kolejnych obniżek wydatków na naukę w ciągu ostatnich 15-tu lat.

Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje świat nauki. Jak stwierdził prof. Krzysztof Kurzydłowski z Komitetu Badań Naukowych, jeśli rządowe plany wejdą w życie, polska nauka nie otrząśnie się z zapaści przez wiele lat. Zdaniem naukowców konsekwencją cięć będzie zamykanie placówek naukowych, zwalnianie doktorantów, zmniejszenie o połowę funduszy na badania i trudności w staraniach o pieniądze z Unii Europejskiej. Przede wszystkim zaś grozi nam "drenaż mózgów" na masową skalę, bowiem wielu naukowców jeszcze pracujących w Polsce bez problemu znajdzie pracę w najbardziej rozwiniętych państwach świata.

Dziś naukowcy przekonywali premiera do rezygnacji z planów cięć na naukę. Wręczyli mu także petycję, w której stwierdzili , że nie widzą "żadnej wyraźniejszej tendencji do tworzenia w naszym państwie systemu nastawionego na wykorzystanie osiągnięć nauki, na wykorzystanie kadry naszych naukowców." Ich protesty zaś "mają uświadomić społeczeństwu, że nakłady na naukę i edukację są inwestycją w przyszłość naszego państwa, że bez rozwoju nauki będziemy skazani na drugo- lub trzeciorzędne role w Europie i świecie."

Ostateczna decyzja rządu ma zapaść w czwartek. Tego dnia bowiem rząd przyjmie projekt budżetu na 2005 rok, który następnie trafi do konsultacji w Komisji Trójstronnej, a później do parlamentu. Środowisko naukowców zapowiada eskalację protestu w wypadku gdyby rząd odrzucił jego postulaty.

Według wstępnych założeń budżetowych wydatki na badania naukowe w przyszłym roku miały wynieść 0,268 proc. PKB (we wtorek Ministerstwo Nauki i Informatyzacji ogłosiło, że wydatki na badania wyniosą więcej – ok. 0,3 proc. PKB) w porównaniu do 0,329 proc. w tym roku. Dla przykładu, w USA wskaźnik ten wynosi 1,05 proc., we Francji - 1,03 proc., w Finlandii - 0,98 proc., w Niemczech - 0, 81 proc., w Japonii - 0,71 proc., w Słowenii - 0,51 proc. Średnia dla całej Unii Europejskiej - 0,77 proc. (dane OECD – za "Gazetą Wyborczą").

Z kolei według "Science, Technology and Industry Scoreboard 2003", który jest oficjalnym dokumentem OECD, wydatki na badania i rozwój w latach 2001-2002 w USA wzrosły 5,4 proc., a w Szwecji i Finlandii o 4,8 proc. Ogólnie w Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 3,7 proc.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


5 maja:

1818 - W Trewirze urodził się Karol Marks.

1923 - Helena Jurgielewicz jako pierwsza Polka otrzymała dyplom lekarza weterynarii po ukończeniu z ogólnym wynikiem celującym Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

1950 - Pogrzeb Kazimierza Pużaka na Starych Powązkach.

1993 - Rozpoczął się strajk sfery budżetowej.

2005 - Wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Pracy zdobywając 37% głosów.

2010 - W Grecji rozpoczęły się protesty społeczne.


?
Lewica.pl na Facebooku