Rząd tnie wydatki na naukę
[2004-09-07 22:23:08]
Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje świat nauki. Jak stwierdził prof. Krzysztof Kurzydłowski z Komitetu Badań Naukowych, jeśli rządowe plany wejdą w życie, polska nauka nie otrząśnie się z zapaści przez wiele lat. Zdaniem naukowców konsekwencją cięć będzie zamykanie placówek naukowych, zwalnianie doktorantów, zmniejszenie o połowę funduszy na badania i trudności w staraniach o pieniądze z Unii Europejskiej. Przede wszystkim zaś grozi nam "drenaż mózgów" na masową skalę, bowiem wielu naukowców jeszcze pracujących w Polsce bez problemu znajdzie pracę w najbardziej rozwiniętych państwach świata. Dziś naukowcy przekonywali premiera do rezygnacji z planów cięć na naukę. Wręczyli mu także petycję, w której stwierdzili , że nie widzą "żadnej wyraźniejszej tendencji do tworzenia w naszym państwie systemu nastawionego na wykorzystanie osiągnięć nauki, na wykorzystanie kadry naszych naukowców." Ich protesty zaś "mają uświadomić społeczeństwu, że nakłady na naukę i edukację są inwestycją w przyszłość naszego państwa, że bez rozwoju nauki będziemy skazani na drugo- lub trzeciorzędne role w Europie i świecie." Ostateczna decyzja rządu ma zapaść w czwartek. Tego dnia bowiem rząd przyjmie projekt budżetu na 2005 rok, który następnie trafi do konsultacji w Komisji Trójstronnej, a później do parlamentu. Środowisko naukowców zapowiada eskalację protestu w wypadku gdyby rząd odrzucił jego postulaty. Według wstępnych założeń budżetowych wydatki na badania naukowe w przyszłym roku miały wynieść 0,268 proc. PKB (we wtorek Ministerstwo Nauki i Informatyzacji ogłosiło, że wydatki na badania wyniosą więcej – ok. 0,3 proc. PKB) w porównaniu do 0,329 proc. w tym roku. Dla przykładu, w USA wskaźnik ten wynosi 1,05 proc., we Francji - 1,03 proc., w Finlandii - 0,98 proc., w Niemczech - 0, 81 proc., w Japonii - 0,71 proc., w Słowenii - 0,51 proc. Średnia dla całej Unii Europejskiej - 0,77 proc. (dane OECD – za "Gazetą Wyborczą"). Z kolei według "Science, Technology and Industry Scoreboard 2003", który jest oficjalnym dokumentem OECD, wydatki na badania i rozwój w latach 2001-2002 w USA wzrosły 5,4 proc., a w Szwecji i Finlandii o 4,8 proc. Ogólnie w Unii Europejskiej nastąpił wzrost o 3,7 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- MARSZ DLA PALESTYNY
- Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
- 📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
30 listopada:
1786 - Kodeks karny dla Toskanii - "Leopoldina" - zniósł jako pierwszy karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne i hańbiące.
1906 - Ukazał się pierwszy numer "Robotnika" (przy zachowanej starej numeracji) PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Odtąd obie PPS wydają pisma "Robotnik".
1970 - Uchwalono lewicową konstytucję Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu.
1988 - Miała miejsce debata telewizyjna Lech Wałęsa - Alfred Miodowicz.
1999 - "Bitwa o Seattle" - masowe demonstracje przeciwko szczytowi Światowej Organizacji Handlu stały się symbolicznym początkiem ruchu alterglobalistycznego.
2017 - Katrín Jakobsdóttir (VG) objęła urząd premiera Islandii.
2021 - Magdalena Andersson (SAP) objęła urząd premiera Szwecji.
?