Japonia: Dramat trwa

[2011-03-17 00:05:43]

Zeszłotygodniowe tsunami i trzęsienie ziemi, które nawiedziły Japonię wciąż zbierają tragiczne żniwo. Była to największa katastrofa od 140 lat. Epicentrum znajdowało się u wybrzeży wyspy Honsiu. Wstrząsy miały siłę prawie 9 stopni w skali Richtera i wywołały falę tsunami o wysokości nawet 10 metrów. Po 5 dniach nieprzerwanych akcji ratunkowych szanse na odnalezienie ocalałych są minimalne. Zginęło lub jest wciąż poszukiwanych ponad 10 000 osób. Szlaki transportowe i komunikacja zbiorowa są w znacznym stopniu sparaliżowane, na terenach dotkniętych katastrofą występują trudności w zaopatrzeniu lokalnej ludności w żywność i inne środki pierwszej potrzeby. Tokio opustoszało - wiele osób wróciło w rodzinne strony, by tam przeczekać kryzys.

Skala zniszczeń i ludzkie dramaty to jednak nie jedyne problemy Japonii.

Piątek, 11.03: Trzęsienie ziemi spowodowało wyłączenie reaktorów elektrowni atomowych znajdujących się najbliżej epicentrum.

Sobota, 12.03: Władze zarządziły ewakuację ludności zamieszkującej obszar Fukushima Daiichai (I), a później także Fukushima Daini (II). Obszar o promieniu 20 km został wyludniony. Popołudniu eksplozja wstrząsnęła rektorem 1 Fukushimy I - nad elektrownią zawisł biały dym, którego zdjęcia obiegły świat.

Niedziela, 13.03: Alarm ogłoszono także w znajdującej się na północ od epicentrum trzęsienia elektrowni Onagawa - przyczyną były podniesione wskaźniki promieniowania, które jednak wkrótce opadły.

Poniedziałek, 14.03: Dalsze problemy w elektrowni Fukushima I. Eksplozja wstrząsnęła reaktorem nr 3, w reaktorze 4 wybuchł pożar. Wykryto go jednak dopiero następnego dnia.

Wtorek, 15.03: Rano miał miejsce wybuch także w pobliżu basenu reaktora 2, co stanowiło zagrożenie dla układu chłodzącego jego rdzeń. Prawdopodobnie uszkodzenia spowodowały radioaktywnych wyciek.

Środa, 16.03: Kolejny pożar wybuchł w reaktorze 4, mimo że cały wtorek załoga elektrowni próbowała ostudzić paliwo w jego basenie. Niestety, woda ze zbiornika ze zużytymi prętami paliwowymi wyparowała. Poziom promieniowania jest w reaktorze 4 skrajnie wysoki. Jak dotąd 5 pracowników elektrowni zginęło, 21 jest rannych, dwaj są poszukiwani.

Prawdopodobnie to reaktor 4 emituje największe promieniowanie radioaktywne. Najgroźniejsze jest zużyte paliwo, ze względu na łatwość przedostania się radioaktywnego materiału do środowiska. Z 6 reaktorów elektrowni Fukushima I tylko 2 nie stanowią zagrożenia.

Aktualnie, głównym zadaniem jest schłodzenie reaktorów. Do tego celu służy woda morska, przepompowywana przez uszkodzone reaktory. Nie wykluczone także, że w przypadku reaktora 4 do studzenia zużytego paliwa potrzebne będą zrzuty wody z helikopterów. Do tej pory taka operacja była niemożliwa ze względu na zbyt duże dawki promieniowania, stanowiące zagrożenie dla załogi helikoptera. Innym rozwiązaniem byłoby spryskiwanie reaktorów 3 i 4 wodą z wysokociśnieniowych armatek wodnych.

Wartości wskaźników promieniowania znacząco się podniosły, w regionie lokalizacji elektrowni nawet ponad 30-krotnie, także poza obszarem ewakuacji. Mieszkańców uprasza się o niewychodzenie z domów, niekorzystanie z wentylacji i jeżeli już muszą wyjść na zewnątrz - dokładne mycie po powrocie. Także deszcz stał się wrogiem publicznym. 800 pracowników elektrowni zostało ewakuowanych. Pozostałe w zakładzie 50 osób narażonych jest na bardzo poważne niebezpieczeństwo. Przyjmuje się, że dawka śmiertelna promieniowania to jednorazowo 3000–5000 mSv, a granicą bezpieczeństwa jest jednorazowe przyjęcie 200 mSv. Wokół reaktora 4 promieniowanie osiąga wartości 400 mSv/h. Dla porównania, na terenie Polski naturalnie otrzymujemy tylko 2,5 mSv rocznie. Władze zorganizowały dla mieszkańców stacje pomiarowe, w których każdy może się przebadać.

Rządy wielu krajów radzą swoim obywatelom opuszczenie regionu tokijskiego ze względu na niepewną sytuację w elektrowni, jak i trudności zaopatrzeniowe. Co więcej, Wielka Brytania i Francja zaapelowały wprost do swoich obywateli o opuszczanie terytorium Japonii, ponieważ uznają, że Japończycy stracili kontrolę nad reaktorami.

Na całym świecie rośnie niepokój. Obawom o rozprzestrzenianiu się radiacji sprzyjają rozsyłane masowo smsy i niedomówienia. W Chinach wykupowano maski i jodynę. W Szwecji panika uczyniła z jodku potasu drogi towar na aukcjach internetowych (opakowanie 10 tabletek nawet za 400 euro).

Japończycy przestają być pewni zaufania do lokalnych mediów - coraz częściej próbują czerpać wiedzę z zagranicznych stacji.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku