Warszawa: Prezentacja "Projektu dla Polski" pod redakcją prof. Reykowskiego
[2011-03-22 17:45:17]
Konferencję otworzył Krzysztof Janik, będący obok Lecha Nikolskiego koordynatorem prac nad "Projektem dla Polski". Wprowadzające referaty wygłosili były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz redaktor naukowy opracowania "Projekt dla Polski" prof. Janusz Reykowski. Kwaśniewski z radością odnotował wzrost popularności SLD i wezwał do "zakończenia sporów na lewicy". Z kolei prof. Reykowski - będący redaktorem naukowym opracowania - w swoim wystąpieniu uznał, że lewica powinna zajmować się udoskonalaniem demokratycznego kapitalizmu. Koncepcję demokratycznego socjalizmu uznał za utopijną. Głos zabrał również przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Grzegorz Napieralski. Odwołał się do walki pielęgniarskiego związku zawodowego przeciwko "umowom śmieciowym" i zadeklarował, że SLD stoi po stronie OZZPiP. Stanowisko SLD w sprawie kontraktów pielęgniarek uznał za jeden z elementów tożsamości programowej SLD. Głównym elementem konferencji był panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Żakowskiego ("Polityka"). Wzięli w nim udział prof. Andrzej Mencwel, prof. Andrzej Romanowski, prof. Zdzisław Sadowski i prof. Jerzy Wiatr - autorzy analiz i komentarzy zebranych w książce "Projekt dla Polski. Perspektywa lewicowa". Prof. Mencwel i prof. Romanowski w swoich referatach odnieśli się do problemów związanych z językiem debaty publicznej i z polityką historyczną. Prof. Romanowski stwierdził, że obecne czasy - jeśli chodzi o rzetelność prezentowania najnowszej historii Polski - odpowiadają czasom stalinowskim. Prof. Sadowski w swoim referacie przeciwstawił neoliberalizmowi demokratyczny liberalizm, którym w jego ocenie powinien być fundamentem lewicowej polityki gospodarczej. Za jedną ze swoich głównych inspiracji intelektualnych uznał ojca liberalizmu Adama Smitha. Prof. Wiatr wypowiedział się natomiast przeciwko klerykalizacji szkoły i skupił się na obronie Okrągłego Stołu. Na początku konferencji jej organizatorzy poczuli się w obowiązku odnieść się do zarzutów prof. Magdaleny Środy, która publicznie skrytykowała fakt niezaproszenia na konferencję, w roli panelistki, żadnej kobiety. Organizatorzy replikowali, że podejmowali takie próby, jednak żadna z zaproszonych kobiet nie przyjęła zaproszenia do udziału w panelu. W gronie autorów opracowania "Projekt dla Polski. Perspektywa lewicowa" nie ma również ani jednej kobiety. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?