RK SLD o referendum atomowym, służbie zdrowia, Libii i OFE

[2011-03-26 23:17:29]

26 marca w Warszawie obradowała Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Rada przyjęła cztery uchwały.

W pierwszej z nich SLD apeluje o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Najlepszym terminem przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej, byłaby data tegorocznych wyborów parlamentarnych - czytamy w uchwale.

Druga uchwała odnosi się do rządowych propozycji zmian w służbie zdrowia. Zdaniem SLD niosą one ze sobą szereg zagrożeń dla pacjentów. W uchwale wskazano m.in., że przychodnie i szpitale staną instytucjami funkcjonującymi dla zysku oraz że rządowe ustawy stanowią otwarcie drogi do ich prywatyzacji. Skrytykowano również wprowadzenie "kuchennymi drzwiami" - jak czytamy w treści uchwały - możliwości pobierania opłat od ubezpieczonych. Szczególnie niezadowolenie budzi postępowanie rządu, dotyczące wprowadzenia przepisów promujących samozatrudnienie wśród białego personelu. Pielęgniarki toczą spór nie o wolność wyboru formy swego zatrudnienia, lecz o bezpieczeństwo pacjentów i przyszłość pracowników ochrony zdrowia - ich zabezpieczenia emerytalnego, prawa do wypoczynku, zasiłku chorobowego. Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie wspierać pielęgniarki w dążeniu do uregulowania ich słusznych postulatów - czytamy w uchwale.

Trzecia uchwała dotyczy sytuacji społeczno-politycznej w świecie arabskim. W uchwale czytamy: Sojusz Lewicy Demokratycznej solidaryzuje się z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 z 17 marca br. na temat Libii. Z niepokojem obserwujemy jednak wcielanie jej w życie - mając świadomość, że powinno ono mieć wsparcie społeczeństw Zachodu oraz państw Azji i Afryki.

W czwartej uchwale SLD zaprezentowało swoje stanowisko w sprawie reformy systemu emerytalnego. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgadza się z treścią ustawy przedstawionej przez rząd, zmieniającej zasady przekazywania składek emerytalnych. Jej sens sprowadza się do zmniejszenia deficytu finansów publicznych, a pomija z jednej strony kwestię gwarantowanej wysokości emerytury, a z drugiej - alternatywnych możliwości obniżenia deficytu budżetowego - czytamy w uchwale. Z drugiej jednak strony w uchwale zawarto stwierdzenia, że funkcjonowanie OFE w dotychczasowym kształcie jest kosztowne dla budżetu państwa i ubezpieczonych oraz wymaga zmian oraz że SLD nie kwestionuje szeregu elementów propozycji rządowej w sprawie OFE.

Ponadto RK SLD powołała na stanowisko skarbnika partii Kazimierza Karolczaka, 37-letniego działacza ze Śląska. Karolczak zastąpił Edwarda Kuczerę, który od początku powstania SLD, a wcześniej w SdRP sprawował tę funkcję.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku