Niemcy: Wielkie demonstracje przeciwko energii atomowej
[2011-03-28 19:58:45]
Największa demonstracja odbyła się w Berlinie, gdzie - według organizatorów - na ulice wyległo do 120 tysięcy ludzi. Przeciwko energii atomowej protestowano także w Kolonii, Hamburgu i Monachium. Motto protestów odwoływało się do katastrofy nuklearnej w Japonii: "Fukushima ostrzega: wyłączyć wszystkie elektrownie atomowe". Hasła widniejące na transparentach protestujący w stolicy Niemiec przestrzegały: "Energia atomowa niszczy życie" albo "Fukushima jest wszędzie". Na demonstrację przybyła zarówno młodzież, jak i emeryci, a nawet rodziny z dziećmi. Wielu młodych ludzi umawiało się na udział w protestach za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Uczestnicy demonstracji minutą ciszy uczcili pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Światła nie zgasną, jeśli w Niemczech nie będzie elektrowni atomowych - powiedział przewodniczący niemieckiej centrali związków zawodowych DGB Michael Sommer, przemawiając do uczestników protestów w Berlinie. Zaapelował o jak najszybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Przeciwników energii jądrowej wsparli politycy opozycyjni, którzy ostro skrytykowali politykę energetyczną chadecko-liberalnego rządu kanclerz Angeli Merkel. Lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel powiedział, że tak liczne demonstracje są dowodem, że mieszkańcy Niemiec chcą rezygnacji z energii atomowej. Najstarsze elektrownie jądrowe muszą być natychmiast i ostatecznie wyłączone - powiedział. Ocenił, że polityka w sprawie energii atomowej jest przedmiotem "przedwyborczych manewrów" koalicji rządzącej. Wykorzystanie energii jądrowej od dawna budzi w Niemczech wielkie kontrowersje. Jesienią zeszłego roku w Berlinie także odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko polityce rządu Merkel, który przeforsował sporną ustawę, wydłużającą okres eksploatacji 17 niemieckich elektrowni jądrowych. Awaria japońskiej elektrowni spowodowała jednak, że niemiecki rząd ogłosił moratorium na wdrożenie tej ustawy i nakazał tymczasowej wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych, uruchomionych przed 1980 r. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?