WikiLeaks: Obawy polskiego rządu w związku z "tarczą antyrakietową"

[2011-04-14 00:00:14]

Ujawniona przez WikiLeaks depesza potwierdza to, co od dawna było wiadomo. Rząd PO w rusofobii niewiele ustępuje czołowym politykom PiS. Zabieganie o instalację na terytorium Polski amerykańskich wyrzutni rakiet wymierzonych w Rosję (ich zasięg nie umożliwiałby realizacji oficjalnie głoszonych celów) jest przejawem irracjonalnego dążenia do konfrontacji. Najbardziej żałosny jest serwilizm kolejnych polskich rządów wobec USA, przekraczający nawet monstrualnie rozrośnięte geopolityczne potrzeby tego mocarstwa. Ujawnił się on w ochoczym uczestnictwie polskich wojsk w imperialistycznych wojnach w Afganistanie i Iraku. Nachalne deklaracje udostępniania polskiego terytorium ewentualnym agresywnym amerykańskim instalacjom kompromitują władze RP. Czy naprawdę nie można prowadzić bardziej rozsądnej i godnej polityki zagranicznej?

Jarosław Klebaniuk

W ujawnionej przez Wikileaks poufnej depeszy wysłanej 20 marca 2009 r. do Waszyngtonu przez ówczesnego ambasadora USA w Polsce Victora Ashe’a amerykański dyplomata pisał, że polski rząd obawiał się, iż Amerykanie mogą porozumieć się z Rosją, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej, z pominięciem Warszawy. Ashe stwierdził też, że Polacy są zaniepokojeni powolnym tempem konsultacji ze stroną amerykańską w sprawie tarczy antyrakietowej, zwłaszcza na szczeblu głów państw. Wśród polskich elit rządowych narasta obawa, że Polska stała się dla Waszyngtonu jedynie uciążliwością, co jest trudne do przełknięcia dla kraju, który uważa się za lojalnego sojusznika i ważnego partnera dla amerykańskich interesów strategicznych w Europie i Afganistanie - napisał ambasador w depeszy ujawnionej przez Wikileaks.

Ashe wyraził pogląd, iż obawy polskiego rządu mogłoby rozwiać rychłe spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Barackiem Obamą. Do spotkania tego rzeczywiście doszło w kwietniu 2009 r. na szczycie USA-UE w Pradze. Amerykański dyplomata napisał w swej depeszy, że wyjaśnienia Obamy na temat "tajnych listów", jakie wysłał do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa zostały dobrze przyjęte w Warszawie, jednak nie rozwiały niepokojów polskiego rządu, dotyczących dialogu amerykańsko-rosyjskiego.

Ashe stwierdził, że rządowi polskiemu bardzo zależy na rozpoczęciu dialogu na wysokim szczeblu z nową administracją prezydenta Obamy, w tym na wizycie premiera Tuska w Białym Domu. Prywatnie urzędnicy (polskiego) MSZ powiedzieli nam, że premier straci wiarygodność, jeśli nie złoży wizyty w Waszyngtonie przed końcem kwietnia - napisał były ambasador. Dodał, że Polacy wiedzą o zamiarze prezydenta Obamy spotkania się z uczestnikami nieformalnego szczytu USA-UE w Republice Czeskiej, gdzie sprawa tarczy antyrakietowej będzie bez wątpienia w porządku obrad. Skonkludował, że mimo licznych zapewnień strony amerykańskiej, iż konsultacje w sprawie tarczy antyrakietowej będą prowadzone, Polacy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z braku rzeczywistych konsultacji, czy to dotyczących stanowiska administracji w sprawie tarczy, czy dialogu w formie przewidzianej w Deklaracji o Współpracy Strategicznej z sierpnia 2008.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Weekend z Dąbrowszczakami we Wrocławiu
Wrocław, Possitive Day, ul. Bogusławkiego 41
23-25.08.2019
Demonstracja Ziobro Musi Odejść! Wolne Prokuratura, Sądy, Polska
Warszawa, Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3
26 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00-20.30
Cieszyn: Polska mniejszych i średnich miast
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, ul. Przykopa 20
30 sierpnia (piątek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

24 sierpnia:

1833 - W czartystowskim piśmie "Poor Man's Guardian" pojawiło się słowo "socialist".

1922 - Urodził się Howard Zinn, historyk, prof. Uniwersytetu w Bostonie, działacz lewicowy, antywojenny i na rzecz praw obywatelskich, autor wielu książek w tym m.in. "A People's History of the United States"

1943 - Zmarła Simone Weil, francuska myślicielka społeczna. Była działaczką związkową, w latach 1934-35 robotnicą fabryczną. Brała udział w hiszpańskiej wojnie domowej (w Brygadach Międzynarodowych).

1945 - Utworzone zostały Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

1954 - Prezydent USA Dwight Eisenhower podpisał ustawę delegalizującą Komunistyczną Partię Stanów Zjednoczonych.

1987 - Zmarł Bayard Rustin, amerykański działacz ruchu praw obywatelskich, gł. organizator Marszu na Waszyngton w 1963 r., doradca Martina Luthera Kinga w kwestiach związanych z biernym oporem.

2012 - Norweski prawicowy ekstremista Anders Breivik został skazany na 21 lat pozbawienia wolności za przeprowadzenie dwóch zamachów i zabicie 77 osób w 2011 r.


 
Lewica.pl na Facebooku