Gorzów Wlkp.: Unia Lewicy także w Lubuskiem

[2004-11-08 15:05:30]

W Gorzowie Wielkopolskim lokalni liderzy trzech partii powołali do życia Unię Lewicy w województwie lubuskim. Podpisy pod porozumieniem złożyli: przewodnicząca Polskiej Partii Socjalistycznej w województwie Regina Korona, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" Eugeniusz Mikołajczak oraz Krzysztof Zaręba - szef Unii Pracy w regionie.

Za główny cel lubuska UL postawiła sobie odnowę wizerunku lewicy w województwie oraz poprawę sytuacji życiowej mieszkańców regionu. Partie będą także dążyły do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Lubuska Unia Lewicy powołała dwa organy: Kolegium Kierownicze, które zajmie się realizacją zawartego porozumienia oraz Radę Programową, która baczniej przyjrzy się sytuacji finansowej województwa oraz warunkom życia jego mieszkańców. Rada będzie także pracowała nad propozycjami rozwiązań problemów ważkich dla województwa lubuskiego.

Unia Lewicy wypowiedziała się w kwestii zatrzymania prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusza J. Nie do przyjęcia jest pogląd, jakoby na dłuższą metę było możliwe należyte sprawowanie funkcji organu wykonawczego samorządu przez osobę pozbawioną wolności, czy przez upoważnionego urzędnika nie pochodzącego z wyboru, a zatem pozbawionego legitymacji demokratycznej. - czytamy w specjalnym oświadczeniu. Liderzy Unii Lewicy zauważają także, że podobna sytuacja ma miejsce w Piotrkowie Trybunalskim (aresztowany jest prezydent Waldemar Matusewicz).

Unia Lewicy przedstawiła również projekt Deklaracji Socjalistycznej, która miałaby stanowić jednocześnie podwaliny programowe porozumienia. Oparto ją na trzech hasłach: "Praca - Postęp - Solidarność". Czytamy w niej między innymi, że UL będzie się domagać skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin, wprowadzenia pięciostopniowej skali podatku dochodowego (dodatkowe stawki 0 proc. i 50 proc.), przestrzegania praw pracowniczych, płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniej krajowej. W Deklaracji podkreślono , że istotne dla Lewicy muszą być także kwestie społeczne i światopoglądowe jak na przykład: realne zrównanie w prawach wszystkich obywateli, prawo do aborcji, neutralność światopoglądowa państwa, bezpłatna służba zdrowia czy ochrona środowiska naturalnego. Unia Lewicy chce ponadto doprowadzić do wyrzeczenia się udziału Polski w konfliktach zbrojnych oraz postawienia tamy liberalno-kapitalistycznemu globalizmowi.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Debata o biedzie
Wrocław, Przejście Garncarskei 2
27.02.2020
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

20 lutego:

1846 - Początek rewolucji krakowskiej.

1927 - Urodził się Ibrahim Ferrer, kubański wokalista zespołu Buena Vista Social Club.

1999 - Sarah Kane, angielska dramatopisarka, popełniła samobójstwo.

2008 - Parlament Luksemburga przyjął ustawę legalizującą eutanazję.


 
Lewica.pl na Facebooku