Egipt: Protestujący domagają się "drugiej rewolucji"
[2011-05-28 14:58:24]
Przeciwko protestom opowiedziało się Bractwo Muzułmańskie i wyraziła swoje zaniepokojenie działaniami sił lewicowych, liberalnych i świeckich, które prowadzą do podziałów między armią, a społeczeństwem. Według przedstawicieli tej organizacji rewolucja już osiągnęła wiele swoich celów takich jak obalenie prezydenta Hosniego Mubaraka, a także rozpoczęcie procesów przeciwko jego synom i najbliższym współpracownikom. W wywiadzie dla dziennika "Al-Ahram" były członek parlamentu z ramienia BM Sobhi Saleh stwierdził wręcz, że Bractwo i Najwyższa Rada Wojskowa osiągnęły porozumienie co do przyszłych losów Egiptu. Również władze wojskowe ostrzegały przed udziałem w demonstracjach. W oświadczeniu na swojej stronie na portalu społecznościowym Facebook Najwyższa Rada Wojskowa ostrzegła przed podejrzanymi elementami, które będą próbować skłócić lud z wojskiem i poinformował, że zamierza zrezygnować całkowicie z obecności żołnierzy w miejscach protestów aby uniknąć tych niebezpieczeństw. Jak informował korespondent telewizji Al-Dżazira Ayman Mohyeldin decyzja ta wywołała niepokój u części demonstrantów, którzy obawiali się możliwości rozbicia pokojowej manifestacji, podczas gdy inni jej uczestnicy uznali, że to dobra decyzja, która pozwoli uniknąć scysji do jakich dochodziło już wcześniej przy podobnych okazjach. Dzień przed protestami zatrzymano 4 osoby za rozwieszanie plakatów zapraszających na "Drugi Dzień Gniewu", wśród nich grafficiarza Mohameda Fahmy, reżyserkę filmową Aidę al-Kashef, muzyka Abdela Rahmana Amina oraz działacza Ruchu 6 Kwietnia Ibrahima Abda. Po kilku godzinach wszystkich jednak wypuszczono na wolność. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
14 czerwca:
1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.
1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.
1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.
1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.
1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.
1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.
1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.
1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.
2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.
?