Burzliwe Dni Gniewu

[2011-05-28 23:21:11]

W Warszawie odbyła się 28 maja demonstracja "Dni Gniewu Społecznego" organizowana przez Związek Syndykalistów Polski oraz Komitet Obrony Lokatorów. Wzięli w niej udział również członkowie Lewicowej Alternatywy, Młodych Socjalistów i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Protest odbywał się przeciwko marnotrawieniu publicznych pieniędzy w związku z wizytą w Polsce Baracka Obamy oraz przeciwko pogarszającej się sytuacji socjalnej w kraju.

W demonstracji uczestniczyło około 150 osób. Odbywała się ona pod Ministerstwem Gospodarki w Warszawie.

Mówcy zwracali uwagę na to, że w sytuacji w której brakuje pieniędzy na mieszkania czy transport stoją one pod postacią policjantów w związku z szopką zafundowaną mieszkańcom miasta przy okazji wizyty Obamy.

Demonstrujący zostali otoczeni przez ponad 200 policjantów. Pomimo tego, że protest był legalny i zalegalizowana została trasa przemarszu w kierunku Pałacu Prezydenckiego, policja nie zezwoliła na przemarsz. W momencie, gdy demonstrujący chcieli wyruszyć spod ministerstwa doszło do przepychanek.

Na miejscu pojawiły się dodatkowe siły policji z miotaczami gazu oraz po raz pierwszy w Polsce LRAD czyli Urządzeniem Dźwiękowym Dalekiego zasięgu (na zdjęciu) - wykorzystywanym do obezwładniania skoncentrowanymi falami dźwiękowymi.


Nad zebranymi krążył filmujący wydarzenie policyjny śmigłowiec. W okolicznych budynkach obecni byli również snajperzy.

Policja nie zgodziła się na alternatywną, proponowaną wcześniej trasę przemarszu. Jak stwierdził oficer nie spodobały mu się wygłaszane przez mówców wezwanie do stworzenia w Polsce drugiego Egiptu lub Tunezji i obalenia władzy.Demonstranci zostali otoczeni i byli przetrzymywani przez policję przez ponad trzy godziny. Według policji uzasadnieniem było "wtargnięcie na teren Ministerstwa Gospodarki", polegające na tym, że część osób przez pewien czas znajdowała się pod należącymi do gmachu arkadami.

Policja z miejsca zgromadzenia wypuszczała tylko osoby, które wcześniej się wylegitymowały. Na miejscu pozostało około 30 osób twierdzących, ze pokażą dokumenty jeśli funkcjonariusze będą się tego domagać zgodnie z procedurą.

Po godzinie 17.00 policja w brutalny sposób zatrzymała siedem osób, głównie kobiet, które odmawiały wylegitymowania się. Zatrzymanie odbyło się w brutalny sposób, pomimo, że zatrzymywani nie stawiali czynnego oporu.

Kilkanaście osób udało się na posterunek przy ul. Wilczej, gdzie byli przetrzymywani zatrzymani i pozostało tam póki wszyscy nie zostali zwolnieni.

Na razie nie wiadomo jakie zarzuty zostaną postawione uczestnikom demonstracji. Funkcjonariusze twierdzili, ze będzie analizowany monitoring w celu zidentyfikowania osób, które "wtargnęły na teren ministerstwa".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

22 lipca:

1879 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.

1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.

1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.

1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.

1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.

1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.

1974 - Na XXX-lecie PRL oddano Port Północny w Gdańsku i Trasę Łazienkowską w Warszawie.

1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.

1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.

2005 - W londyńskim metrze został omyłkowo zastrzelony przez policję, wzięty za zamachowca, Brazylijczyk Jean Charles de Menezes.

2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.


 
Lewica.pl na Facebooku