Niemcy: Atom tylko do 2022 roku

[2011-05-31 21:33:58]

30 maja, po kilkunastogodzinnych obradach, rządzące w Niemczech partie (CDU/CSU oraz FDP) podjęły decyzję o rezygnacji z korzystania z energii jądrowej. Większość z działających obecnie elektrowni atomowych zostanie wygaszona do 2021 r.; jedynie trzy siłownie będą produkować prąd do 2022 r. Będą one stanowić bufor bezpieczeństwa na wypadek, gdyby przechodzenie na odnawialne źródła energii odbywało się zbyt wolno.

W 2010 r. centroprawicowa koalicja rządząca podjęła decyzję o wydłużeniu okresu eksploatacji 17 działających w Niemczech elektrowni jądrowych o średnio 12 lat poza rok 2022. Oznaczało to rezygnację z planowanej rezygnacji z atomu, której harmonogram ustalił poprzedni rząd Gerharda Schrödera.

Jednak po katastrofie w Fukushimie oraz masowych protestach społecznych kanclerz Angela Merkel nakazała kontrolę wszystkich reaktorów i przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni sprzed 1980 r. Ogłosiła jednocześnie trzymiesięczne moratorium na wdrożenie ustawy, regulującej rezygnację z korzystania z energii atomowej.

Piotr Kuligowski


Foto: Elektrownia atomowa w Gundremmingen, Wikimedia Commons.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku