Przedwyborczy sondaż: Większość Polaków wciąż nie wie czy będzie głosować

[2011-09-17 19:04:10]

We wrześniowym raporcie "O udziale w wyborach, pewności głosowania i preferencjach niezdecydowanych" CBOS podał, że głosowaniem 9 października interesuje się nieco ponad połowa badanych. Spośród osób w jakimś stopniu skłonnych wziąć udział w głosowaniu 61 proc. deklaruje, że zrobi to na pewno. Jest to zaledwie 37 proc. dorosłych Polaków uprawnionych do głosowania. Stosunkowo najsilniej przekonani, że wezmą udział w głosowaniu są zwolennicy dwóch największych partii. Oni też są relatywnie najbardziej pewni, że nie zmienią już swojej decyzji co do głosowania właśnie na tę, a nie na inną partię.

Jedynie 36 proc. ogółu uprawnionych do głosowania twierdzi, że wśród partii politycznych jest taka, którą uważa za bliską sobie, podczas gdy pozostałe 64 proc. nie widzi takiego ugrupowania i - jak można z tego wnioskować - zapewne poczucie, że nie ma na kogo głosować.

Spośród osób wybierających się na wybory 27 proc. jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje. W grupie tej 29 proc. bierze pod uwagę głosowanie na PO, 27 proc. - na PiS, 19 proc. - na SLD, 13 proc. - na PSL, 6 proc. - na PJN.

Jedynie 56 proc. głosujących, a więc 24 proc. ogółu Polaków ma jasno określone preferencje partyjne i deklaruje, że wie, na które ugrupowanie odda głos w dniu wyborów.

Badania przeprowadzono w dniach 18-24 sierpnia 2011 ma reprezentatywnej próbie 1051 dorosłych mieszkańców Polski.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


9 sierpnia:

1930 - Urodził się Jacques Parizeau, kanadyjski ekonomista i polityk, zwolennik interwencjonizmu, nacjonalizacji i niepodległości Quebecu. Premier Quebecu w latach 1994-96.

1943 - Koło wsi Borów (pow. kraśnicki) oddział NSZ rozstrzelał 26-28 partyzantów Gwardii Ludowej i 4 mieszkańców pobliskich wsi.

1945 - Japonia: Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, zabijając ok. 75 tys. ludzi.

1963 - Zmarł Jan Gronkiewicz, działacz związkowy i polityczny, radny miasta Częstochowy, poseł do KRN i Sejmu Ustawodawczego, przeciwnik zjednoczenia PPS i PPR.


?
Lewica.pl na Facebooku