Warszawa: Konwencja wyborcza Polskiej Partii Pracy

[2011-09-21 08:40:30]

18 września w Warszawie odbyła się ogólnopolska konwencja wyborcza Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80". W jej trakcie prezentowani byli kandydaci tego ugrupowania, które wystawiło stosunkowo najwięcej ludzi młodych i kobiet.

Konwencja rozpoczęła się od przemówienia lidera partii Bogusława Ziętka, który zaprezentował program, którego sztandarowym postulatem jest likwidacja "umów śmieciowych", tzn. zatrudniania pracowników na umowę-zlecenie i umowę o dzieło zamiast na etat.

Przedstawiając kandydatów, przewodniczący powiedział: Na co dzień działają na swoich terenach, są tam szanowani, poważani i do tego, żeby być między ludźmi nie potrzebują szkiełka telewizora, ponieważ są z nimi na co dzień. Jego zdaniem udowadniają oni, że są jeszcze w Polsce ludzie, którym zależy na tym, żeby Polacy mieli pracę, bezpłatną opiekę zdrowotną, sprawiedliwy system podatkowy i dach nad głową. Według niego kandydaci Polskiej Partii Pracy tworzą prospołeczną siłę, która mówi głosem społeczeństwa. Stanowi to rzeczywistą alternatywę dla partii dotychczas obecnych w parlamencie toczących spory o nieistotne kwestie. Jego zdaniem dziś nikt już nie ma wątpliwości, ani w Polsce, ani w Europie, ani na świecie, że liberalny system wartości bankrutuje na wzór banku Lehman Brothers, który upadł w 2008 r. Kończy się czas ultraliberalnych hochsztaplerów, którzy rządzili Polską przez ostatnie 20 lat. Oni jeszcze twierdzą, że mają recepty na kryzys, w który nas sam wpędzili, ale my im nie wierzymy - powiedział.

Przewodniczący odnosząc się do głównych kwestii programowych powiedział o umowach śmieciowych: Dziś co szósty młody Polak, jeśli w ogóle dostaje pracę, to dostaję ją właśnie na umowach śmieciowych. To skandaliczny przykład nieodpowiedzialności polityków, którzy rządzili Polską przez ostatnie dwadzieścia lat. Stwierdził, że rządowy pomysł rozwiązania problemu jest porównywalny z tym, jakby strażacy gasili pożar benzyną. I przypomniał, że jego partia już sześć lat temu przygotowała projekt zmiany prawa, który może rozwiązać ten problem.

Ziętek przypomniał też, że PPP postuluje wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku (w wysokości 15 tys. zł rocznego dochodu), co jest normą w UE. Wprowadzimy progresywny system podatkowy, w którym ci, którzy mają najmniej, płacić będą najmniej, a ci, którzy mają najwięcej, płacić będą proporcjonalnie do swoich dochodów - powiedział. Tylko w naszym kraju liberałowie uparli się, że ludzie, którzy nie mają nic albo prawie nic, muszą jeszcze od tego płacić podatki. Tak, chcemy podnieść podatki, chcemy podnieść podatki dla wąskiej, elitarnej grupy ludzi, którzy mają się naprawdę dobrze - dodał, wyjaśniając, że chodzi o grupę podatników liczącą zaledwie około 300 tys. osób.

O budownictwie przewodniczący powiedział: Zbudujemy milion mieszkań dla młodych w ciągu pięciu lat i niech nikt nie mówi, że to niemożliwe, niech nikt nie mówi, że to populizm. A budowanie Orlików czym było? Budżet państwa mógł się w to zaangażować. Chwała mu za to, ale czy nie ważniejsze jest, by dać ludziom dach nad głową, żeby państwo rozwiązało najważniejszy problem społeczny, jaki dziś stoi przed młodymi ludźmi?. Zdaniem Ziętka mieszkanie miałoby kosztować młodego człowieka około 20 tys. zł, resztę zapłaciłoby państwo, ale pieniądze te wróciłyby w kolejnych latach do budżetu, dzięki wpływom z podatków VAT, bo Polacy będą przecież kupować m.in. sprzęt AGD i meble, by te mieszkania wyposażyć.

Ziętek zadeklarował też w sprawie służby zdrowia: Powstrzymamy prywatyzację szpitali, obronimy państwowe ratownictwo medyczne przed prywatyzacją. Jak zaznaczył, ratownictwo medyczne jest taką samą służbą obywatelowi jak Straż Pożarna i policja, dlatego wykluczona jest jego prywatyzacja.

PPP- "Sierpień 80" chce też stopniowego podniesienia płacy minimalnej do 68 proc. średniego wynagrodzenia, zniesienia podatku od emerytur i rent oraz podniesienia minimalnych emerytur i rent. Ten sam rząd, który określa minimalną emeryturę na poziomie 730 zł, równocześnie wylicza, że minimum socjalne w Polsce wynosi 930 zł. Jak to się dzieje, że rząd nie potrafi zrozumieć, że w ten sposób skazuję tę grupę ludzi na ubóstwo, bo sam wie, wyliczając kwotę minimum socjalnego, że za te pieniądze wyżyć się nie da - powiedział lider tej partii.

Przekonywał też, że jego partia doprowadzi do realizacji hasła "Tiry na tory". Jego zdaniem przyczyni się to z jednej strony do poprawy sytuacji kolei państwowych, a z drugiej strony odblokuje polskie drogi. PPP - "Sierpień 80" obiecuje też rozdanie ziemi byłych PGR-ów ich dawnym pracownikom oraz wsparcie w budowaniu spółdzielni produkcyjno-przetwórczych.

Następnie przemawiało ponad dwudziestu kandydatów i kandydatek z 776, których PPP wysunęła we wszystkich 41 okręgach wyborczych. Przemówienie wygłosiła między innymi bohaterka strajku w markecie Tesco Elżbieta Fornalczyk, która startuje w Katowicach. Kandydatka mówiła o ciężkich warunkach pracy w markecie i głodowych pensjach, a także o tym, że pracownicy powinni się zjednoczyć i wesprzeć swoją reprezentację polityczną.

Przedstawiciele Samoobrony na listach PPP, w tym Lech Kuropatwiński startujący z pierwszego miejsca w Toruniu, powiedzieli, że swoim startem, wypełniają ostatnią wolę Andrzeja Leppera.

Aktywista PPP Patryk Kosela startujący z Legnicy przypomniał, że rząd PO wbrew obietnicom prywatyzuje największe państwowe przedsiębiorstwo i jednego z wiodących producentów miedzi na świecie - zatrudniający około 100 tysięcy osób górniczo-hutniczy kombinat KGHM. Obecnie większość akcji KGHM jest w posiadaniu prywatnych inwestorów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


28 lutego:

1925 - Urodził się Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

1986 - W zamachu zginął Olof Palme, przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier Szwecji.

1991 - Zakończyła się I wojna w Zatoce Perskiej

2011 - W Suhar w Omanie kontynuowano protesty, w których zginęła jedna osoba, a 20 odniosło obrażenia


?
Lewica.pl na Facebooku