Warszawa: Protest lokatorów zreprywatyzowanego budynku

[2011-09-23 07:30:30]

21 września nad ulicą Wilczą w centrum Warszawy wywieszony został transparent z hasłem "Lokatorzy to nie towar!". Wywiesili go wspólnie mieszkańcy budynku przy ul. Wilczej 62 oraz aktywiści Kolektywu Syrena.

Budynek przy ul. Wilczej 62, pomimo, że wybudowany po 1945 został odzyskany przez prywatnego właściciela gruntu na którym stoi. Reprywatyzacja dotyczy około 1/3 lokali, które nie zostały wykupione. Lokatorzy chcą podważyć legalność tak przeprowadzonej reprywatyzacji, ponieważ stanowiłaby ona niebezpieczny precedens. Po raz pierwszy oddawany jest budynek tylko na podstawie tego, że stoi na prywatnym gruncie.

W sprawie pojawia się nazwisko Jana Stachury zajmującego się zawodowo pomocą "prawowitym właścicielom" w odzyskiwaniu budynków i skupywaniem od nich roszczeń.

Stachura jest jednym z przedsiębiorców, którzy są podejrzewani o utrzymywanie bardzo dobrych kontaktów z urzędnikami odpowiedzialnymi za politykę mieszkaniową Warszawy.

Film z wywieszenia transparentu

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku