USA: Demonstracje OWS w dwa miesiące po powstaniu ruchu

[2011-11-18 13:46:14]

17 listopada 2011, a więc dokładnie w dwa miesiące od rozpoczęcia protestów ruchu Occupy Wall Street (OWS) w kilku miastach USA odbyły się demonstracje przeciw nierównościom społecznym, a także uprzywilejowaniu banków i innych instytucji finansowych kosztem zwykłych obywateli. W Nowym Jorku kilka tysięcy ludzi przeszło ulicami Manhattanu z Zuccotti Park do gmachu giełdy na Wall Street. Planowana blokadę giełdy nie doszła do skutku, gdyż od rana rejon dzielnicy finansowej był obstawiony przez policję, która nie dopuściła ich w pobliże budynku. Na dolnym Manhattanie doszło do drobnych starć z siłami porządkowymi, w których ucierpiało co najmniej kilka osób. Mężczyzna we krwi (na zdjęciu), otoczony przez policjantów w Parku Zuccotti, centrum OWS, przedstawił się jako Brendan Watts. W Nowym Jorku ogółem aresztowano 245 demonstrantów.

Jak podaje guardian.co.uk, w Los Angeles około 500 ludzi przemaszerowało ulicami miasta ze swego obozowiska w centrum, w pobliżu ratusza i budynku Bank of America do siedziby banku Wells Fargo. Skandowano między innymi: "Banki uratowano, nas sprzedano!" ("Banks got bailed out, we got sold out!"). Policja aresztowała 50 osób za blokowanie ruchu ulicznego.

W Dallas w stanie Teksas 17 listopada nad ranem policja zlikwidowała obóz ruchu OWS ulokowany na terenie należącym do władz miasta. W Houston w tym samym stanie manifestanci przeszli przez miasto i urządzili wiec na placu Market Square. Część zablokowała ruch uliczny. 12 osób aresztowano.

W Portland w stanie Oregon manifestacja zakończyła się aresztowaniem 48 osób, głównie pod zarzutem zakłócania porządku publicznego. Uczestnicy protestu demonstrowali przed siedzibami lokalnych oddziałów banków Wells Fargo i Chase. Demonstrantów siedzących na moście policja odprowadziła w plastikowych kajdankach.

Demonstracje odbyły się także w Seattle w stanie Waszyngton, w Las Vegas w stanie Nevada i w San Francisco w Kalifornii. W St. Louis kilkanaścioro demonstrantów aresztowano za to, że próbowali zablokować most na rzece Mississippi, siedząc ze skrzyżowanymi nogami i splecionymi ramionami.

Na 19 listopada OWS zapowiedział kolejną manifestację w Waszyngtonie.

Jarosław Klebaniuk


Fot. Andrew Burton/Getty Images.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku