ONZ: Ban wzywa do walki z wykluczeniem niepełnosprawnych

[2011-12-03 15:42:43]

3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1981 roku i stanowi okazję do przypomnienia problemów tej dużej, bo obejmującej około 15 procent populacji, grupy społecznej.

W wigilię Dnia sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mun wezwał rządy, społeczeństwo obywatelskie i światową społeczność, do wspólnej pracy z osobami niepełnosprawnymi, wskazując że ich partycypacja jest niezbędna dla globalnego rozwoju. Osoby niepełnosprawne doświadczają wyższych wskaźników ubóstwa i deprywacji, a prawdopodobieństwo , że brakuje im opieki zdrowotnej jest dwukrotnie wyższe. Wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych w niektórych krajach wynoszą zaledwie jedną trzecią tych, które dotyczą całej populacji - powiedział Ban.

Ponad dwie trzecie niepełnosprawnych mieszkają w krajach rozwijających się. Różnica pomiędzy odsetkiem niepełnosprawnych i sprawnych dzieci chodzących do szkoły podstawowej wynosi tam od 10 do 60 procent. Ban przypomniał, że wykluczenie ma miejsce w wielu wymiarach i stanowi olbrzymi koszt nie tylko dla samych niepełnosprawnych, ale dla całego społeczeństwa.

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Nassir Abdulaziz Al-Nasser powiedział: Na całym świecie związek między niepełnosprawnością, ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest jasny i bezpośredni. Jednak mamy w zasięgu ręki międzynarodowe instrumenty (...) które chronią i promują prawa osób z niepełnosprawnością. Wskazał na konwencję z 2008 roku podpisaną przez 153 państwa, a ratyfikowaną przez 107.

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay zwróciła uwagę, że w wielu miejscach na świecie niepełnosprawni nie mogą korzystać ze swoich praw politycznych, bo nie ma udogodnień, które umożliwiłyby im głosowanie w wyborach.

W związku z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zorganizowanych zostało szereg wydarzeń. Wśród nich jest między innymi panel dyskusyjny, dotyczący danych statystycznych na temat niepełnosprawności i ich integracji z raportami dotyczącymi globalnego rozwoju. Odbywa się także Festiwal Filmowy Umożliwiania (Enable Film Festival), na którym pokazywane są dotyczące niepełnosprawnych filmy dokumentalne i ilustrujące konkretne przypadki.

Jarosław Klebaniuk


Fot. www.un.org.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku