Warszawa: Chcą usunąć 4 Śpiących!
[2012-01-17 01:32:17]
![]() Odsłonięty w 1945 r. przed siedzibą ówczesnego rządu na pl. Wileńskim na Pradze monument miał w założeniach uczcić współpracę polskich i radzieckich żołnierzy. Jego kuriozalny projekt nie przyczynił się jednak do upamiętnienia krasnoarmistów, a raczej stał się przyczynkiem do żartów i punktem orientacyjnym współczesnej Warszawy. Pomnik przedstawia 3 Polaków w dynamicznej pozie, natomiast ich 4 towarzyszy z Armii Czerwonej stoi lekko pochylonych wokół jego cokołu. Od lat warszawiakom kojarzy się to ze snem albo zamroczeniem alkoholowym. Z tego względu w stolicy monument bardziej znany jest pod nazwą „Czterech Śpiących, Trzech Walczących”, w skrócie „4 Śpiących”. Właśnie to określenie od dawna funkcjonuje jako potoczne określenie pl. Wileńskiego, jednego z głównych węzłów przesiadkowych prawobrzeżnej Warszawy. Dopiero od niedawna jest ono wypierane ze względu na spopularyzowanie oficjalnej nazwy placu przez wybudowanie przy nim centrum handlowego Galeria Wileńska. Pomnik zdołał ocaleć po upadku poprzedniego ustroju, a zdemontowany został ostatecznie dopiero pod koniec ubiegłego roku… dla potrzeb wykopu budowy przyszłej stacji metra pod pl. Wileńskim. Zgodnie z umową zawartą z Federacją Rosyjską w 1994 r. powinien być konserwowany przez polskie władze. Teraz ma być odrestaurowany i przeniesiony w pobliskie, acz mniej wyeksponowane miejsce. Z tej okazji po raz kolejny zawiązano inicjatywę usunięcia go z Pragi na rzecz pomnika powstańców styczniowych, którzy nie zostali jeszcze w stolicy upamiętnieni własnym monumentem. Przeciwnikom 4 Śpiących udało się uzbierać do tej pory blisko 4 tys. podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Popierać, ale też sprzeciwiać się jej można tutaj. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?