Będzie nowelizacja kodeksu pracy?

[2012-01-18 16:22:10]

Ruch Palikota i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej zapowiadają przygotowanie zmian w prawie pracy. W zeszłym tygodniu przedstawiono w Sejmie propozycje nowelizacji kilku ustaw. Organizacje te zorganizowały także konferencję prasową w sprawie postulatów liberalizacji prawa pracy zgłoszonych przez Business Center Club.

Konferencję otworzyła posłanka Anna Grodzka, która wyraziła obawę, że postulaty BCC zyskają poparcie Platformy Obywatelskiej oraz - jak się wyraziła - stowarzyszonej z BCC partii - SLD. Grodzka skrytykowała także Leszka Millera przypominając, że był on niedawno nagradzany za całokształt działalności na rzecz pracodawców. Anna Grodzka krytykowała także postulaty BCC zniesienia konieczności uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę, likwidację odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy, skrócenie okresu wypowiadania umów, czy likwidację urlopu na żądanie. Powiedziała także, że występuje przeciwko tym postulatom nie tylko jako posłanka, ale także jako wieloletnia pracodawczyni i przedsiębiorca.

Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej odniósł się przede wszystkim do postulatu BCC uznania za przestępstwo organizacji nielegalnego strajku. Ikonowicz przypomniał, że więzienie związkowców charakteryzowało reżim Augusto Pinocheta i zaapelował do premiera Donalda Tuska, aby "nie podążał jego śladami". Ikonowicz poinformował także o pracach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej nad przedstawieniem "diagnozy społecznej", która ma wykazać skutki społeczne prowadzonej w Polsce polityki ekonomicznej oraz opisać realną skalę ubóstwa.

Konferencję zamknęło wystąpienie Grzegorza Ilnickiego z KSS (naszego redakcyjnego kolegi z lewica.pl), który przedstawił część propozycji mających znaleźć się w opracowywanej nowelizacji. Jego zdaniem należy pójść w odwrotnym kierunku niż proponuje BCC i wprowadzić obowiązek uzasadniania wypowiedzenia wszystkich umów o pracę za wyjątkiem umowy na okres próby. Jego zdaniem - przy obecnym stanie prawnym zwolnienie Anny Walentynowicz ze Stoczni Gdańskiej - gdyby była dzisiaj zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony mogłoby się odbyć w majestacie prawa, a strajk w jej obronie były dzisiaj nielegalny. W projekcie KSS wzrosnąć mają także odszkodowania za łamanie prawa pracy. Ilnicki chciałby także, aby zwolniono z odpowiedzialności karnoskarbowej osoby, które ujawnią właściwemu organowi, że były zatrudniane na czarno.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku