Palikot: Przyspieszmy prace nad "ustawą o ostatniej koszuli"

[2012-01-29 12:09:39]

Janusz Palikot 26 stycznia zaapelował do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz o przyspieszenie prac nad "ustawą o ostatniej koszuli", którą jego partia i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej wspólnie przygotowały. Projekt został złożony do laski marszałkowskiej i oczekuje na pierwsze czytanie. Zakłada on m.in. uniemożliwienie licytowania przez wierzycieli - do powierzchni 10 metrów kwadratowych na osobę nieruchomości dłużnika, w której zamieszkuje on wraz z rodziną. Celem proponowanej regulacji jest zapewnienie osobom, które popadły w problemy finansowe minimalnej osłony przez utratą dachu nad głową.

W Sejmie zorganizowano także konferencję prasową poświęconą problemom kredytobiorców, którzy w skutek zmian w kursie franka szwajcarskiego, utracili zdolność do spłacania kredytów.

Na lichwę, na chciwość, na pazerność banków muszą być nałożone kryteria odpowiedzialność społecznej. Nie może tutaj być wolnego rynku - mówił w jej trakcie Palikot.

Obok Janusza Palikota i Piotra Ikonowicza wzięli w niej udział Anna i Dariusz Kazała. Państwo Kazała wzięli kredyt mieszkaniowy w Eurobanku w wysokości 200 tysięcy złotych. Obydwoje pracują i osiągają w sumie dochód około 5 tysięcy złotych. Ich rodzina liczy 9 osób. W związku z zaległością w spłacie kredytu na kwotę ponad 6 tysięcy złotych, bank wypowiedział im umowę kredytową i zażądał spłaty długu w 10 ratach po 30 tysięcy złotych. Wszelkie próby negocjacji zawiodły i bank stara się doprowadzić do zlicytowania ich domu, którego wartość oceniono na 118 tysięcy złotych.

Anna Kazała podkreśliła, że ona i jej mąż nie chcą, aby ktokolwiek spłacał ich kredyt. Szukają jednak pomocy w rozłożeniu spłat kredytu na dogodniejsze warunki, które pozwolą im udźwignąć spłatę rat. Pani Kazała wskazała także, że zlicytowanie ich domu nie zlikwiduje długu, bo wartość nieruchomości oceniono na dużo poniżej wartości kredytu.

Piotr Ikonowicz mówił, że Polakom brakuje poczucia bezpieczeństwa socjalnego nie tylko wtedy, kiedy są osobami pozbawionymi pracy lub osiągającymi niskie dochody. Jego zdaniem dzisiaj już osoby, które mają przeciętne dochody nie mają stabilności życiowej i nie mogą liczyć na wsparcie państwa w sytuacjach kryzysowych. Zaapelował on także do premiera Donalda Tuska o wypełnienie swojej publicznej deklaracji o wsparciu osób, które nie radzą sobie ze spłatą kredytów mieszkaniowych poprzez wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych.

Film z konferencji można zobaczyć tutaj.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku