Węgry: Prezydentowi udowodniono plagiat pracy doktorskiej

[2012-03-31 02:23:01]

Uniwersytet Semmelweis w Budapeszcie odebrał 29 marca prezydentowi Węgier tytuł doktora. Jak stwierdziła uniwersytecka komisja ekspercka, prezydent, Pál Schmitt (na zdjęciu), znakomitą większość – 180 z 215 stron – swojej pracy doktorskiej poświęconej ekonomicznym aspektom igrzysk olimpijskich skopiował – przy czym 17 przepisał dosłownie – z dysertacji nieżyjącego już bułgarskiego naukowca Nikoły Georgiewa. Schmitt początkowo tłumaczył, że swoją pracę przygotowywał wspólnie z Georgiewem, lecz wyszło na jaw, że bułgarski badacz ruchu olimpijskiego napisał swoją pracę znacznie wcześniej.

Ugrupowania opozycyjne wezwały prezydenta do złożenia rezygnacji. Były premier z ramienia Węgierskiej Partii Socjalistycznej, Ferenc Gyurcsány zaproponował, aby partie rządzące i opozycyjne odbyły wspólne konsultacje w celu wyłonienia nowego kandydata na stanowisko prezydenta. Z kolei ekologiczna partia Polityka Może Być Różna (LMP) zorganizowała siedzący protest, blokując wejście do parlamentu dotąd aż Schmitt nie złoży rezygnacji.

Pál Schmitt nie zamierza jednak podać się do dymisji. Jak oświadczył, nie został wybrany na prezydenta z powodu pracy doktorskiej napisanej 20 lat wcześniej. Prezydenta pośrednio bronił premier Viktor Orbán oświadczając, że tylko sam Schmitt może zadecydować o swojej rezygnacji, natomiast rzecznik premiera Péter Szijjártó nawoływał do spokoju i cierpliwości.

Pál Schmitt dwukrotnie – na olimpiadach w roku 1968 i 1972 – zdobył złoty medal w węgierskiej drużynie szpadzistów. Po zakończeniu kariery sportowej działał w węgierskim i międzynarodowym ruchu olimpijskim. Po zmianach ustrojowych zajął się działalnością polityczną. Pełnił funkcje ambasadora, był deputowanym i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W 2010 roku został przez parlament wybrany na prezydenta dzięki poparciu prawicowych partii FIDESZ i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.

Bolesław K. Jaszczuk



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku