CBOS: Jan Paweł II wciąż autorytetem moralnym
[2012-04-02 01:00:19]
CBOS zwrócił uwagę, że uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie zawsze oznacza stosowanie się do jego nauk. Kierowanie się w życiu wskazaniami papieża deklaruje obecnie 73% respondentów. Osoby deklaratywnie kierujące się wskazaniami Jana Pawła II dominują we wszystkich grupach społecznych, ale o wcielaniu w życie papieskiego nauczania częściej niż inni mówią badani w wieku od 45 do 54 lat oraz powyżej 64 lat (po 84%), respondenci określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe (84%), a ze względu na status zawodowy: rolnicy (88%), robotnicy niewykwalifikowani (82%), emeryci (81%) i renciści (80%). Respondenci byli pytani także o przemiany życiowe pod wpływem papieża. 62% Polaków twierdzi, że nauczanie papieża Polaka w jakimś stopniu przyczyniło się do przemiany ich życia, a przeciwną opinię wyraża 32% ankietowanych. Stosunkowo częściej niż inni deklaracje o przemianie pod wpływem Jana Pawła II składają robotnicy niewykwalifikowani (82 % wskazań), rolnicy (76%), bezrobotni (75%), osoby w wieku od 45 do 54 lat (76%), badani o prawicowych poglądach politycznych (75%) oraz mieszkańcy wsi (70%). O osobistych przemianach, jakie dokonały się pod wpływem papieża Jana Pawła II, rzadziej mówią natomiast uczniowie i studenci (39%), a ponadto respondenci o centrolewicowych (47%) i lewicowych (49%) poglądach politycznych, prywatni przedsiębiorcy (47%), pracownicy usług (50%) oraz personel średniego szczebla, w tym technicy (53%), a także mieszkańcy największych miast (51%). Badanie „Jacy jesteśmy, co jest dla nas ważne? Polacy 2012” zrealizowano przez CBOS na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II 11–16 stycznia 2012 roku na próbie random route 15+ (N=1000). Dla zachowania porównywalności z poprzednimi badaniami w analizach uwzględniono wyłącznie osoby pełnoletnie. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?