Warszawa: Dzień Gniewu Społecznego

[2012-04-02 08:08:45]

W sobotę 31 marca w Warszawie odbyła się demonstracja z okazji Dnia Gniewu Społecznego, zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski oraz Komitet Obrony Lokatorów.

Podczas Dnia Gniewu Społecznego wyrażano hasła sprzeciwu wobec neoliberalnej polityki władz, cięciom socjalnym, traktowaniu miast jako firm, a także sprzeciw wobec antyspołecznej polityki wobec lokatorów.



W proteście uczestniczyli również członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, wrocławskiej Akcji Lokatorskiej, Lewicowej Alternatywy i Młodych Socjalistów.

Marek Jasiński z KOL przemawiając na rozpoczynającym protest wiecu, mówił o tym, że KOL jest w posiadaniu dokumentu w którym warszawski ratusz zaleca dzielnicom jak najszybsze oddawanie kamienicznikom takim jak Marek Mossakowski kamienic w ramach reprywatyzacji.

Przedstawicielka ZSP powiedziała, że podobne protesty odbywają się pod zbliżonymi hasłami jeszcze w kilku miastach Europy.

Andrzej Smosarski przypomniał, że w roku 2012 okazuje się, że niemal wszystkie z 21 postulatów pierwszej solidarności zostały podeptane. Dodał również, że przemysł został zniszczony, a bezrobocie znowu rośnie. Mówił o trwającej w Warszawie reprywatyzacji budynków mieszkalnych oraz jej tragicznych skutkach.
Piotr Ciszewski z WSL i LA przypomniał o tym, że w marcu zeszłego roku w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach została zabita działaczka lokatorska Jolanta Brzeska.
Niektórzy uczestnicy demonstracji nieśli zdjęcia Brzeskiej.

Po wystąpieniach około 200 osób przeszło z placu Zamkowego pod Pałac Prezydencki. Tutaj po raz kolejny wystąpił Andrzej Smosarski. Mówił, że obrzydzeniem napawa go trwająca w Polsce dyskusja o tym czy wolno torturować ludzi i że winni powstania na terenie kraju tajnych więzień CIA powinni być surowo ukarani. W odpowiedzi zebrani skandowali "znajdzie się cela dla Leszka Millera".

Demonstranci zatrzymali się przed pubem Nowy Wspaniały Świat prowadzonym przez Krytykę Polityczną. Tutaj przedstawiciel ZSP mówił o nadużywaniu umów śmieciowych między innymi wobec pracowników NWŚ prowadzonego podobno przez "lewicową" grupę.

Przed Ministerstwem Gospodarki skandowano "ministerstwo korporacji". Przypomniano o likwidacji zakładów pracy i cięciach socjalnych.

Przed ambasadą USA protestujący zatrzymali się i wysłuchali wystąpień antywojennych. Mówca z ZSP nawiązał również do stojącego naprzeciwko ambasady pomnika Ronalda Reagana twierdząc, że to jemu zawdzięczamy model polityki jawnie stawiający zyski i pieniądz ponad jakimikolwiek innymi wartościami.

Protest zakończył się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Demonstrujący zapowiedzieli, że będą kontynuowali protesty, a jeśli polityka władz się nie zmieni zaostrzą ich formę.

(fot. J.E.)

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku