Referendum ws. wieku emerytalnego odrzucone przez Sejm
[2012-04-03 15:53:58]
30 marca w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące wniosku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność ws. referendum emerytalnego (pytanie zawarte w projekcie Solidarności dotyczyło opowiedzenia się bądź za proponowanym przez rząd podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat, bądź za zachowaniem dotychczasowych zasad). Wniosek został odrzucony następującym stosunkiem głosów posłów i posłanek - 233 za jego odrzuceniem (koalicji rządowej Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego i niezrzeszonych) do 180 za jego przyjęciem (Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej), przy 42 głosach wstrzymujących się (Ruchu Palikota). Nieobecnych było pięcioro posłów i posłanek, w tym troje z koalicji rządowej. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 głosów.
Pod wnioskiem Solidarności miało podpisać się blisko 2 miliony osób. Sejmowej debacie i głosowaniu towarzyszyła kilkunastotysięczna manifestacja środowisk związkowych przed budynkiem parlamentu.
SLD zapowiedział kontynuację wcześniej rozpoczętej akcji zbierania podpisów pod własnym (przygotowanym razem z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych) wnioskiem ws. referendum emerytalnego z pytaniem dotyczącym zgody na podnoszenie wieku emerytalnego oraz możliwości przejścia na pełnopłatną emeryturę po odbyciu określonego stażu pracy w systemie składkowym (40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet).
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida: