Mali: Powstał rząd przejściowy

[2012-04-25 21:49:16]

Narodowa Rada na rzecz Przywrócenia Demokracji i Odbudowy Państwa, utworzona przez wojskowych, którzy 22 marca dokonali zamachu stanu, przekazuje władzę w ręce cywilne. 12 kwietnia obowiązki głowy państwa przejął przewodniczący parlamentu Dioncounda Traore (na zdjęciu). Jego zadaniem jest zorganizowanie wyborów w ciągu 40 dni. W przypadku niepowodzenia tej misji ma zostać utworzona tzw. przejściowa struktura władzy.

W ostatnich dniach obowiązki premiera rządu tymczasowego objął Cheick Modibo Diarra. Liczący 60 lat Diarra jest z zawodu astrofizykiem. Przez wiele lat zajmował się badaniami kosmosu. W latach 2006-2011 był szefem afrykańskiego oddziału Microsoft Corporation. W marcu br. 2012 założył ugrupowanie polityczne pod nazwą Zgromadzenie na rzecz Rozwoju Mali (Rassemblement pour le Développement du Mali) z zamiarem kandydowania w wyborach prezydenckich, które miały odbyć się 29 kwietnia. Jest on zięciem byłego prezydenta, Moussa Traoré, który w 1968 r. przejął władzę w wyniku zamachu stanu.

W skład rządu tymczasowego wchodzi 24 ministrów, przy czym żaden z nich nie piastował funkcji rządowych w gabinecie obalonym przez zamachowców. W rządzie nie ma również przedstawicieli partii politycznych zarówno tych, które poparły zamach stanu, jak i przeciwnych wojskowemu puczowi. W nowym rządzie wojskowi otrzymali teki ministrów obrony, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz administracji terytorialnej. Oddając formalnie władzę w ręce cywilne będą jednak mogli nadal kontrolować resorty siłowe oraz władze na szczeblu lokalnym.

Nowy premier wyraził gotowość dialogu z uzbrojonymi formacjami, które przejęły kontrolę nad północnymi terenami kraju. Wszystkie opcje są możliwe, po pierwsze negocjacje – oświadczył Diarra, dodając jednak, że nie będzie prowadził rozmów z nożem przyłożonym do gardła.

Bolesław K. Jaszczuk


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku