Warszawa: Zgromadzenie Studencki Alarm już w najbliższą środę

[2012-05-21 01:00:43]

Już w najbliższą środę Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie organizuje zgromadzenie, które będzie jednocześnie partycypacyjną dyskusją oraz protestem przeciw „śmieciowej pracy”, „śmieciowym uczelniom” i „gospodarce opartej na biedzie”. Podczas obrad „Studenckiego Alarmu” każdy będzie mógł zabrać głos, a postulaty zgłoszone w jego czasie staną się podstawą prac nad programem pozytywnym, ukazującym alternatywę dla obecnie funkcjonujących w Polsce modeli szkolnictwa wyższego i gospodarki.

Środowe zgromadzenie będzie też, jak zapowiadają przedstawiciele DZS, okazją do reakcji na prowadzoną od niedawna na łamach „Gazety Wyborczej” dyskusję o szkolnictwie wyższym. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele wielkiego biznesu, którzy krytykowali szkoły wyższe za ich niedostosowanie do potrzeb pracodawców. Z kolei profesorka Uniwersytetu Gdańskiego, Ewa Nawrocka, krytykowała współczesne uczelnie za panujący na nich marazm. Akademiczka odwołała się do tradycji ruchu studenckiego z 1968 r. proponując… prywatyzację szkolnictwa wyższego. Na dyskusję na łamach „Wyborczej” zdążyła zareagować też ministerka nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka, która zorganizowała z tej okazji „Okrągły stół rektorów i biznesu”. Jak wypominają jej członkowie DZS, przedstawiciele studentów do rozmów przy nim nie zostali zaproszeni.

Ci ostatni nie chcą tymczasem, aby decyzje o przyszłości ich uczelni były podejmowane ponad ich głowami. Nie zgadzają się z sytuacją, w której 60 proc. spośród nich płaci za swoje studia, a tym teoretycznie bezpłatnym, towarzyszą coraz liczniejsze, ukryte opłaty. Szkolnictwo wyższe stało się fabryką dyplomów, a forsowane przez władze pomysły zmian ograniczają się do dostosowania go do woli biznesmenów. Rząd obiecał gospodarkę opartą na wiedzy, a mamy gospodarkę opartą na biedzie – przypominają studenci z DZS, bijąc na „Studencki Alarm”.

Zgromadzenie pod tą nazwą odbędzie się w najbliższą środę, 23 maja o godz. 18:30, w sali 205 w gmachu Starego BUW-u na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusja zostanie podzielona na dwie półtoragodzinne części. Pierwsza dotyczyć będzie zjawiska śmieciowej pracy, druga skupi się na tematyce „śmieciowych uczelni”.

Więcej informacji o zgromadzeniu znaleźć można na stronie DZS oraz profilu wydarzenia na Facebooku.

Łukasz Drozda


Fot. DZS

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 listopada:

1928 - Początek XXI Kongresu PPS w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu; większość delegatów przeciwko współpracy z PPS dawną Frakcją Rewolucyjną i resztą lewego skrzydła obozu władzy.

1935 - W Jerozolimie urodził się Edward Said, amerykański krytyk i teoretyk literatury. Autor m.in. "Orientalizmu".

1942 - Powstał Patriotyczny Front Lewicy Polskiej.

1945 - Ukazał się pierwszy numer miesięcznika ideologiczno-teoretycznego "Przegląd Socjalistyczny".

1961 - Początek wojny między siłami rządowymi Wietnamu Płd. a Viet Congiem.

1998 - Utworzono Europejski Trybunał Praw Człowieka.

2006 - W Wiedniu założono Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC).


?
Lewica.pl na Facebooku