Kanada: Kolejne protesty studentów w Quebecu

[2012-05-23 20:30:42]

Około 10 tysięcy studentów francuskojęzycznej prowincji Quebec zorganizowało 22 maja w Montrealu marsz protestacyjny z okazji 100 dni od powstania ruchu przeciwstawiającego się podwyższeniu opłat za studia. Pierwsze protesty miały miejsce w lutym, kiedy postanowiono o podniesieniu w okresie najbliższych pięciu lat opłaty z 1 625 do 3 800 dolarów rocznie, co uzasadniano koniecznością redukcji deficytu budżetowego. Wielotysięczne manifestacje miały też miejsce w marcu, kiedy to aresztowano 226 demonstrantów i w kwietniu.

Dodatkową przyczyną protestów było uchwalenie przez parlament prowincji prawa ograniczającego możliwość przeprowadzania zgromadzeń publicznych. Nowe regulacje prawne, które zaproponował premier prowincji Jean Charest, nakazują informowanie policji na osiem godzin przed rozpoczęciem akcji z udziałem co najmniej 10 osób o miejscu demonstracji i trasie pochodu. Jednocześnie przewidziano surowe kary dla studentów uniemożliwiających innym studentom udział w zajęciach – od 5 tys. dolarów dla indywidualnych uczestników protestów do 35 tys. dla liderów organizacji studenckich i 125 tys. dla studenckich związków i stowarzyszeń.

Organizacje studenckie zapowiedziały przeciwstawienie się temu prawu. Zamierzają zaskarżyć je przed sądem oraz wezwały do kontynuowania protestów w okresie letnim. Tysiące osób przyszło, aby demonstrować razem z nami nie tylko przeciwko podwyższeniu czesnego, lecz także po to, aby zasygnalizować dezaprobatę wobec tego prawa – oświadczył lider studenckiego ruchu Gabriel Nadeau-Dubois. Demonstracje solidarności z kanadyjskimi studentami odbyły się także w Nowym Jorku i w Paryżu. Studentów poparł także znany reżyser filmowy Michael Moore.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku