Warszawa: W obronie inwalidki zagrożonej eksmisją

[2012-05-28 21:40:14]

Około 60 osób zebrało się dzisiaj przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie na pikiecie w obronie zagrożonej eksmisją inwalidki, Teresy Iwony Grabczan.

Pikietę zorganizowały Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej oraz skłotersi z Kolektywu Syrena. Przemawiający przypomnieli sprawę lokatorki, którą udało się ucrhonić przed eksmisją dzięki jej blokadzie 9 maja. Teresa Iwona Grabczan ma być eksmitowana w wyniku ugody sądowej, na jaką zgodziła się z właścicielem budynku - spółką Dore. Właściciel domagał się od lokatorki spłaty zadłużenia, które rzekomo posiadała. Sąd nie uznał roszczeń firmy, jednak wcześniej w wyniku złej porady prawnej lokatorka zgodziła się na eksmisję do lokalu socjalnego.

Dzielnica Śródmieście podpisała z Dore ugodę, na mocy której lokatorka miała otrzymać mieszkanie socjalne w pierwszym możliwym terminie. Okazało się jednak, że zaproponowany przez dzielnicę lokal nie spełnia podstawowych kryteriów. Pani Grabczan posiada orzeczenia lekarskie mówiące, że musi przebywać w mieszkaniu posiadającym dwa pomieszczenia. Jest to niezbędne zarówno ze względu na leczenie, które przechodzi jak i fakt, że mieszka z uczącym się synem. Lokatorka zgodziła się nawet, że jeśli dzielnica przydzieli jej odpowiedni lokal i będzie konieczne wyremontowanie go, dokona tego we własnym zakresie.

Podczas blokady niedoszłej eksmisji zwracano uwagę na karygodne potraktowanie lokatorki przez miejskich urzędników, którzy nie chcieli przyjąć żadnej ugody. Przypomnieli, że część pism do dzielnicy pozostaje bez odpowiedzi, a pani Teresie utrudniano dostęp do dokumentów jej sprawy. Urzędnicy odmawiali na przykład zezwolenia na ich kserowanie. W skierowanej do burmistrza dzielnicy petycji organizacje lokatorskie domagają się anulowania decyzji o przyznaniu lokatorce niespełniającego standardów lokalu socjalnego. Pozwoli to uniknąć zaplanowanej na 5 czerwca ponownej próby eksmisji. Domagają się również przydzielenia lokalu zgodnego ze standardami oraz ukarania osób winnych karygodnego traktowania lokatorki w Urzędzie Dzielnicy.

Przedstawiciele WSL, KSS oraz KOL spotkali się z zastępcą burmistrza dzielnicy Andrzejem Robertem Zielińskim. Stwierdził on, że sprawa będzie poruszona podczas środowego zarządu dzielnicy. Wyraził również chęć pomocy. W czwartek lokatorka ma otrzymać informację, czy poprzedni przydział lokalu socjalnego zostanie anulowany. Jeśli do tego nie dojdzie, organizacje lokatorskie zapowiadają kolejną blokadę eksmisji.

Do burmistrza wystosowana została również petycja w sprawie Teresy Trocińskiej, która ma być eksmitowana wraz z córką z budynku komunalnego, pomimo że spłaciła zadłużenie, które było podstawą wypowiedzenia umowy najmu. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi urzędników oferowany jej lokal socjalny nie jest pełnowartościowy. Ma jedynie 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej, co uniemożliwia zamieszkanie w nim córki pani Trocińskiej.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku