Indonezja: Adidas odmawia wypłaty odpraw pracownikom
[2012-06-11 20:07:22]
W Hiszpanii, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Clean Clothes Campaign oraz wspomagające ją organizacje prowadzą akcję solidarnościową z poszkodowanymi indonezyjskimi pracownikami. W Bilbao, Vitorii, San Sebastian, na kampusach uczelni w USA, w sklepach Adidasa w Londynie i Kopenhadze wiele osób solidaryzuje się z oszukanymi. W Dżakarcie przed ambasadami Niemiec i Wielkiej Brytanii będą protestować pracownicy PT Kizone. Adidas jest jedną z największych na świecie firm produkujących sprzęt sportowy (obuwie, ubiory, akcesoria, sprzęt specjalistyczny). Jego produkty sprzedawane są w prawie dwustu krajach. Na reklamę i sponsoring wydaje kolosalne pieniądze (np. 100 mln funtów na Olimpiadę w Londynie, objęte tajemnicą kwoty na sponsorowanie UEFA, 25 mln euro rocznie na reprezentację Hiszpanii i 38 mln euro na reprezentację Niemiec). Jednocześnie firma jest często krytykowana za wyzyskiwanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci. Już przed Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku poddano krytyce ciężkie warunki pracy i niskie zarobki w zakładach Adidasa w Chinach, Indiach, Tajlandii i innych krajach. W PT Kizone robotnikom płacono 60 centów za godzinę. Sam Maher z Labour Behind the Label (kampania na rzecz praw pracowniczych w przemyśle odzieżowym w Wielkiej Brytanii) powiedział: Adidas płaci miliony euro rocznie, żeby promować się jako największy sportowy kibic. Ale bez wysiłku pracowników, takich jak ci z PT Kizone, nie byłoby koszulek, butów ani piłek Adidasa. Pora, żeby Adidas zaczął szanować kobiety i mężczyzn, którzy szyją jego produkty, a nie tylko tych, którzy je noszą. Do kierownictwa Adidasa napływają z całego świata apele o uregulowanie zobowiązań. Podkreśla się w nich, że 1,8 mln dolarów to bardzo mała kwota, zważywszy na to, jak ogromne sumy wydaje Adidas na sponsorowanie imprez sportowych, drużyn i zawodników. Podpisz pilny apel do Adidasa i pomóż indonezyjskim pracownikom odzyskać należne im 1,8 mln dolarów >> |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?