Sejm znowelizował "Prawo o zgromadzeniach"

[2012-06-29 13:19:51]

28 czerwca Sejm znowelizował "Prawo o zgromadzeniach". Za uchwaleniem głosowało 224 posłów z PO i PSL, przeciw 209 z PiS, RP, SLD i SP. Projekt nowelizacji przygotowała Kancelaria Prezydenta. Bronisław Komorowski wniósł go do Sejmu po wydarzeniach z 11 listopada ubiegłego roku.

Znowelizowana ustawa umożliwia zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym czasie i miejscu, jeżeli mogłoby to grozić naruszeniem porządku publicznego. Z 3 do 6 dni wydłużono termin składania zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu. Organizatorzy muszą wyznaczyć przewodniczącego, który powinien być łatwo rozpoznawalny podczas demonstracji. Będzie on osobą odpowiedzialną za jej przebieg. Przewidziano kary pieniężne dla przewodniczącego za niewykonywanie obowiązków (7 tys.) i uczestników, którzy nie stosują się do jego poleceń (10 tys.). W ustawie nie znalazł się zapis, który całkowicie zakazywałby udziału osobom zakrywającym twarz. Jeżeli organizatorzy zgłoszą ich uczestnictwo, to takie osoby będą mogły brać udział w zgromadzeniu.

Wiele środowisk uznało nowelizację ustawy za utrudnianie organizowania demonstracji przeciw władzy. Zapowiadane są protesty w tej sprawie.

12 czerwca kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaapelowało o nieprzyjmowanie projektu oraz szczegółowe przeanalizowanie zastrzeżeń wniesionych przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Uznajemy, że wolność organizowania pokojowych zgromadzeń ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji w Polsce. Dlatego tak ważne jest tworzenie przepisów, w tym także przepisów proceduralnych, które w pełni pozwalać będą na korzystanie z tej wolności. Prawo dotyczące tak ważnej dziedziny nie powinno być tworzone bez wystarczającego namysłu oraz debaty. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie zaakceptować sytuacji, w której z jednej strony wydłużony zostanie termin notyfikacyjny zgromadzeń, a z drugiej problem zgromadzeń spontanicznych odkładany jest na etap przyszłych (acz niepewnych) prac legislacyjnych - pisali autorzy Apelu. Ich głos został jednak przez władze zignorowany.

List otwarty 32 organizacji w sprawie ustawy o zgromadzeniach

Link do zastrzeżeń OBWE




Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 maja:

1911 - Powstanie Brytyjskiej Partii Socjalistycznej.

1918 - Powstała Demokratyczna Republika Gruzji, rządzona przez mienszewików.

1969 - John Lennon i Yoko Ono w Montrealu rozpoczęli drugą akcję Bed-In for Peace.

2010 - Kamla Persad-Bissessar z centrolewicowej partii UNC została pierwszą kobietą-premierem Trynidadu i Tobago.


?
Lewica.pl na Facebooku